بهترین کسب و کارهای ۵ سال آینده

بهترین کسب و کارهای ۵ سال آینده

زمان مطالعه: 12 دقیقه

بهترین کسب و کارهای ۵ سال آینده چه مشاغلی‌هستند؟ شناخت بیزینس‌های رو به رشد به افرادی که قصد دارند در کسب و کارشان به حداکثر موفقیت برسند، کمک زیادی خواهد کرد.

رشد فناوری باعث شده تا کسب و کارهای بسیاری دچار تغییرات شوند. استفاده از فناوری دیجیتال، هوش مصنوعی (AI)، اینترنت اشیا (IoT)، داده‌های کلان (Big Data) و بلاک‌چین (Block Chain) در کنار توسعه تجارت الکترونیک (e-commerce) و فراگیر شدن آن موجب گردیده تا مشاغلی که تا همین چند سال پیش مطرح بودند دیگر وجود خارجی نداشته باشند.

از طرفی دیگر، شاهد ایجاد کسب و کارهایی هستیم که تا همین چند سال پیش وجود نداشتند. برای شناخت بهترین کسب و کارهای ۵ سال آینده باید با ترندهای روز فناوری جهان آشنا باشیم. در این مقاله قصد داریم به بررسی کسب و کارهای مطرح در چند سال آینده بپردازیم.

فهرست عناوین محتوا

ویژگی‌های بهترین کسب و کارهای ۵ سال آینده

ویژگی کسب و کارهای آینده

کسب و کارهای امروزی ویژگی‌های دارند که آن‌ها را نسبت به بیزینس‌های سنتی متمایز می‌کند. برخی از این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

۱- استفاده از فناوری

بهترین کسب و کار های ۵ سال آینده سعی می‌کنند تا تمامی فرایندهای خود را با کمک فناوری بهینه کنند. تحول دیجیتال (Digital Transformation) اتفاقی است که تمامی بیزینس‌ها را دست‌خوش تغییراتی خواهد نمود.

۲- نوآوری

کسب و کاری در آینده متمایز از سایر رقبای خود خواهد بود که در استفاده از فناوری، ابتکار و نوآوری داشته باشد. پیش‌بینی آینده و تغییرات تکنولوژیکی کار ساده‌ای نیست اما اگر خلاقیت و نوآوری در کسب و کارها وجود داشته باشد می‌توان انتظار تحول در یک کسب و کار را داشت.

۳- کسب و کارهای بدون مرز و محدودیت

بهترین کسب و کارهای ۵ سال آینده، بیزینس‌هایی هستند که دارای محدودیت مکان و زمان نباشند. یعنی در هر زمانی و از هر کجایی امکان انجام معامله یا ارائه خدمات به مشتریان وجود داشته باشد. چنین کسب و کارهایی حتما نباید بر روی بستر دیجیتال باشند، اما به‌طور یقین از ابزارهای دیجیتالی برای پیش‌برد اهداف خود استفاده خواهد کرد.

۴- سرعت بالا در ارائه خدمات

رشد تکنولوژی، فراگیر شدن تلفن‌های هوشمند، اینترنت ۵G (در آینده ۶G) موجب شده است تا انتظارات مردم از یک کسب و کار با گذشته تفاوت کند. بهترین کسب و کارهای آینده باید دارای سرعت بالایی در ارائه خدمت به مشتریان خود باشند.

۵- داده محور بودن

وجود پایگاه‌های داده‌ای عظیم در محیط وب، شبکه‌های اجتماعی و تلفن‌های همراه موجب شده است تا کسب و کارهای پیشرفته با مدل‌سازی داده‌ها و تحلیل اطلاعات بتوانند به پیش‌بینی‌های دقیقی از شرایط بازار یا رفتار مشتریان بپردازند. بهترین کسب و کارهای ۵ سال آینده باید توانایی استفاده از اطلاعات و دانش حاصل از آن را داشته باشند.

۶- یادگیرنده بودن

تغییرات فناوری موجب شده است تا اطلاعات و دانش مانند گذشته ثابت و پایدار نباشد. به همین دلیل کسب و کارهای آینده بیش از هر زمان دیگری باید یادگیرنده باشند تا بتوانند از تجربه و اشتباهات خود برای اصلاح مسیر کاری استفاده کنند.

۷- سفارشی‌سازی خدمات

اکثر افراد جامعه دیگر به سراغ خدمات عمومی‌ایی نمی‌روند که کسب و کارهای ارائه می‌دهند. بلکه آن‌ها انتظار دارند تا براساس نیازهای خود از یک محصول یا خدمت سفارشی استفاده کنند. به همین دلیل کسب و کارهای آینده باید محصولات و خدمات خود را براساس نیازهای مشتریان سفارشی‌سازی کنند.

۸- استفاده از متخصصین

هرچه کسب و کارها پیشرفته‌تر می‌شوند، انجام فرآیندهای کاری آن‌ها تخصصی می‌شود. بهترین کسب و کارهای ۵ سال آینده برای انجام امور خود باید از متخصصان دارای مهارت‌های مرتبط استفاده کنند. تا بتوانند محصول یا خدمتی شایسته مشتریان را تولید کند.

چرا باید بهترین کسب و کارهای ۵ سال آینده را بشناسیم؟

کسب و کارهای آینده

ویژگی کارآفرینان و افراد مبتکر این است که از رفتارهای عمومی جامعه پیروی نمی‌کنند. آن‌ها به دنبال شناسایی و پیش‌بینی نیازهای روز بازار می‌روند. البته چنین کاری همیشه بدون ریسک نیست، اما در بسیاری از موارد به این افراد کمک می‌کند تا بهترین کسب و کارهای آینده را شناسایی و در یک تجارت مطمئن سرمایه‌گذاری کنند.

درک اینکه بهترین کسب و کارهای ۵ سال آینده در حوزه‌های انرژی و فناوری‌های پاک، نانو، تجارت الکترونیک، فناوری‌های مالی و.. خواهند بود، کمک زیادی به پرورش ایده‌های جدید برای راه‌اندازی یک کسب و کار موفق خواهد نمود.در ادامه به معرفی برخی از کسب و کارهایی می‌پردازیم که در آینده نزدیک مورد توجه قرار خواهند گرفت:

ایده‌هایی از بهترین کسب و کارهای ۵ سال آینده

۱- تحلیل داده‌ها

عصر کلان داده‌ها (Big Data) در شروع کار خود قرار دارد. از اواسط دهه ۱۹۹۰ میلادی که کامپیوترها و شبکه اینترنت به شکل گسترده مورد استفاده قرار گرفته‌اند تا همین امروز حجم عظیمی از داده‌ها در حال ایجاد هستند. این داده‌ها در صورتی که به درستی تحلیل شوند، موجب تحول در هر کسب و کاری می‌شوند.

اما مشکل اساسی این است که کسب و کارهای کوچک و متوسط دانش فنی و تجهیزات مورد نیاز برای آنالیز اطلاعات را در اختیار ندارند. به همین دلیل کسب و کارهایی که در آینده، امکانات لازم برای آنالیز اطلاعات را در اختیار شرکت‌ها قرار دهند از موقعیت مناسبی برای رشد برخوردار می‌شوند.

وضعیت تحلیل داده‌ها در ایران

یکی از بهترین کسب و کارها در ۵ سال آینده در ایران، شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات آنالیز اطلاعات هستند. خوشبختانه متخصصین داده در ایران توانسته‌اند زمینه‌های زیادی را برای راه اندازی کسب و کار ایجاد کنند. در حال حاضر کسب و کارهای بسیاری برای تحلیل داده‌های خود به دنبال خدمات این شرکت‌ها هستند.

بنابراین اگر از دانش فنی لازم برخوردار هستید، راه‌اندازی کسب و کار در زمینه تحلیل داده‌ها موقعیت برتری را برای شما ایجاد می‌کند. استفاده از داده در بازاریابی و تجارت الکترونیک، موجب تحول بسیاری از کسب و کارها می‌شود.

۲- خدمات چاپ سه بعدی

چاپگر سه بعدی

پرینترهای چاپ سه بعدی از جمله تکنولوژی‌هایی هستند که در سالیان اخیر رشد زیادی را تجربه کرده‌اند. هزینه مناسب و سرعت بالای تولید محصولات مختلف با کمک این پرینترها نسبت به روش‌های سنتی موجب شده است تا توجه صنایع مختلفی به آن‌ها جلب شود.

البته هنوز هزینه تولید چنین پرینتری به نسبت بالا است، اما در چند سال آینده و با رشد تکنولوژی توجیه اقتصادی آن افزایش خواهد یافت. شرکت‌هایی که بتواند این پرینترها را عرضه کنند و خدمات چاپ سه بعدی را به مشتریان خود ارائه کنند به‌عنوان بهترین کسب و کارهای ۵ سال آینده محسوب می‌شوند. زیرا می‌توانند درآمد قابل توجهی را به دست آورند.

خدمات چاپ سه بعدی در ایران

کارهای تحقیقاتی زیادی در ایران بر روی پرینترهای سه بعدی انجام شده است و نمونه‌هایی از آن نیز به بازار عرضه شده است. این پرینترها برحسب کاربرد و نوع کالایی که تولید می‌کنند از حدود ۱۰ میلیون تومان تا ۱۰۰ میلیون تومان هزینه دارد. برای کار با چنین پرینتری باید آموزش‌های لازم را ببینید تا بتوانید از آن‌ها در کاربردهای مختلف استفاده کنید.

۳- مهندسی کامپیوتر

رشته کامپیوتر یک رشته جدید محسوب نمی‌شود، اما رشد فناوری موجب شده است تا زمینه‌های جدیدی برای این رشته ایجاد شود. تا چند سال پیش از یک مهندس کامپیوتر تنها انتظار برنامه‌نویسی یا طراحی نرم‌افزار را داشتیم.

اما امروزه مهندسان کامپیوتر در حوزه‌های مختلفی مانند مهندسی داده، طراحی وب، طراحی گرافیک، موشن گرافیک، خدمات تجارت الکترونیک، مدیریت شبکه‌های اجتماعی، سئو و وبمستری سایت‌های اینترنتی، تحلیل اطلاعات، هوش مصنوعی و بسیاری دیگر از زمینه‌ها فعالیت می‌کنند.

خوشبختانه راه‌اندازی کسب و کار در بسیاری از این رشته‌ها به نسبت کسب و کارهای سنتی هزینه زیادی ندارد و با کمی تجربه و استفاده از آموزش‌های مهارتی، امکان راه‌اندازی یک کسب و کار موفق بر پایه فناوری وجود دارد.

وضعیت مهندسی کامپیوتر در ایران

رشد تجارت الکترونیک و افزایش استفاده از شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌ها در ایران موجب شده است تا ظرفیت خوبی برای مهندسین کامپیوتری ایجاد شود که دارای تخصص لازم هستند. به‌طوری که می‌توان گفت از بهترین کسب و کارهای ۵ سال آینده در ایران کههمچنان زمینه رشد خوبی دارد، مهندسی کامپیوتر است.

۴- تحقیقات علمی

کار تحقیقاتی از مشاغل برتر آینده

رشد سریع فناوری موجب شده است تا بسیاری از کسب و کارها به صورت تخصصی به موضوع تحقیقات علمی و شناسایی فرصت‌های جدید بپردازند. کسب و کارهایی که در زمینه تحقیقات علمی فعال هستند در حوزه‌هایی مانند پزشکی، تولید، حمل و نقل، فناوری، رباتیک، هوش مصنوعی، تولیدات صنعتی و … فعالیت می‌کنند.
همچنین رشته‌های جدیدتری مانند مهندسی بیوتکنولوژی، زیست پزشکی، نانوتکنولوژی و… نیز می‌توانند زمینه مساعد برای کسب و کارهای دانش بنیان باشند.

وضعیت شرکت‌های تحقیقاتی در ایران

خوشبختانه با حمایت‌هایی که از شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق در ایران صورت پذیرفته است، این موسسات توانسته‌اند رشد خوبی را داشته باشند و زمینه‌ساز اشتغال افراد بسیاری شوند. اگر ایده عملی دارید با همکاری موسسات دانش‌بنیان یا اخذ مجوز از معاونت فناوری ریاست جمهوری به پیاده‌سازی طرح و اجرای کسب و کارتان بپردازید.

۵- مشاوره

مشاوره تحصیلی، مشاوره کسب و کاری، مشاوره حقوقی، مشاوره زندگی
مشاوره تحصیلی، مشاوره کسب و کاری، مشاوره حقوقی، مشاوره زندگی

درست است که فناوری پیشرفت زیادی کرده است، اما این بدان معنا نیست که دیگر نیازی به دریافت مشاوره وجود ندارد. یکی از بهترین کسب و کار ها در ۵ سال آینده مشاوره است. مشاوران می‌توانند در زمینه‌های زیر به فعالیت بپردازند:

  1. مشاوره کسب و کار: رشد کسب و کارها و پیچیده‌تر شدن فرآیندهای آن‌ها موجب می‌شود تا نیاز به خدمات مشاوره و منتورینگ کسب و کار وجود داشته باشد. به‌خصوص در کسب و کارهای آنلاین نیاز بیشتری به راهنمایی برای راه‌اندازی یک استارتاپ وجود دارد؛
  2. مشاوره حقوقی: یک مشاور حقوقی در زمینه دعاوی حقوقی، قراردادهای کاری و.. به مراجعین خود مشاوره می‌دهد؛
  3. مشاوره روان‌شناسی و رفتارشناسی: تغییرات سریع در جوامع و ارتباطات اجتماعی موجب می‌شود تا انسان‌ها نیاز به دریافت مشاوره داشته باشند.

راه‌اندازی شغل مشاوره در ایران

برای ارائه مشاوره‌های کسب و کاری، حقوقی یا روان‌شناسی در ایران باید دارای تحصیلات آکادمیک مرتبط باشید و همچنین از مراجع قانونی مجوزهای لازم را دریافت کنید. یک مشاور حرفه‌ای می‌تواند در ایران درآمد قابل قبولی را داشته باشد.

۶- ایستگاه‌های شارژ برقی خودرو

در حال حاضر استفاده از وسایل نقلیه الکتریکی و برقی در کشورهای مختلف جهان در حال افزایش است. برای اینکه از این خودروها به شکل گسترده‌تری استفاده شود باید زیرساخت‌های مرتبط با پایانه‌های شارژ افزایش پیدا کند. با توجه به نیاز روزافزون به این تجهیزات، راه‌اندازی ایستگاه شارژ برقی می‌تواند یکی از بهترین کسب و کارهای ۵ سال آینده باشد.

راه‌اندازی پایانه شارژ برقی خودرو در ایران

هر چند که خودروهای برقی در ایران هنوز زیاد مورد استفاده قرار نگرفته‌اند، اما با توجه به مشکلات زیست محیطی خودروهای بنزینی به‌طور قطع این کسب و کار در آینده نزدیک در ایران هم ارزش آفرین خواهد شد.

۷- تاسیس شرکت‌های امنیت سایبری و حفاظت از حریم خصوصی

رشد فناوری و استفاده از وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های موبایلی موجب شده تا امنیت سایبری یکی از موضوعات مهم در آینده باشد. بهترین کسب و کارهای ۵ سال آینده بدون توجه به امنیت اطلاعات موفقیتی را به‌دست نمی‌آورند. بنابراین بیزینس‌هایی باید در جهت تامین امنیت ایجاد شوند. این کسب و کارها با داشتن متخصصان حرفه‌ای به سایر مشاغل کمک می‌کنند تا امنیت داده‌ها را تامین کنند.

جایگاه امنیت سایبری در ایران

رشد تجارت آنلاین و استفاده از خدمات ابری در بین کسب و کارهای ایرانی موجب شده است تا چالش‌هایی در این زمینه ایجاد شود. در حال حاضر شرکت‌هایی وجود دارند که خدماتی امنیتی را به کسب و کارها ارائه می‌کنند، البته به لحاظ فنی و هم به لحاظ تعداد جای رشد زیادی در این نوع بیزینس‌ها وجود دارد.

۸- آموزش آنلاین

آموزش آنلاین و مزایای آن

تغییرات فناوری بر روی شیوه‌های آموزشی تاثیر زیادی گذاشته است. در حال حاضر بسترهای متنوع و جذابی برای آموزش به‌صورت آنلاین آماده شده است. استفاده از تجهیزات پیشرفته امکان تولید محتوای جذاب و عرضه آن به‌صورت آنلاین به مخاطبان را به‌وجود آورده است.

آموزش آنلاین در ایران

بسترهای آنلاین پخش ویدیو و پادکست زیادی در ایران ایجاد شده‌اند که از آن‌ها برای آموزش آنلاین استفاده می‌شود. آموزش آنلاین انواع مباحث آموزشی یکی از بهترین کسب و کارهای  5 سال آینده در ایران است که درآمد خوبی را برای آموزش‌دهندگان به همراه خواهد آورد. از سوی دیگر، نیازهای آموزشی مخاطبان نیز برآورده خواهد شد.

۹- صنعت تجارت الکترونیک

رشد صنعت خرده فروشی (Retail) در چند سال گذشته همواره صعودی بوده است. راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی یا استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای فروش آنلاین یک راهکار مناسب برای توسعه کسب و کارهای آنلاین است.

بهترین کسب و کارهای ۵ سال آینده در هر صنعتی باید برنامه‌ریزی لازم برای رشد در تجارت الکترونیک را هم داشته باشند. زیرا حرکت اصلی تجارت جهانی به این سمت است و بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند تا خریدهای خود را به صورت آنلاین انجام دهند.

وضعیت صنعت تجارت الکترونیک در بین کسب و کارهای ایرانی

توسعه زیرساخت‌های فنی و افزایش اعتماد مردم به فروشگاه‌های آنلاین موجب شده است تا تجارت الکترونیک در ایران رشد قابل‌توجه‌ای پیدا کند. هرچند در حال حاضر راه‌اندازی یک کسب و کار الکترونیک (وب‌سایت) چیزی حدود ۱۰ میلیون تومان تا ۳۰ میلیون تومان هزینه دارد، اما نداشتن تجربه کافی در این زمینه شکست‌های زیادی را برای کسب و کارها رقم زده است.

به همین دلیل بهتر است قبل از اقدام برای داشتن یک وب‌سایت فروشگاهی یا پیج اینستاگرامی، اطلاعات خود را در این زمینه افزایش داده و با شرکت در دوره‌های آموزشی مناسب ریسک شکست خود را به حداقل برسانید.

۱۰- صنعت رسانه

مدیریت رسانه

رسانه‌ها از دیرباز نقش مهمی را در جامعه ایفا می‌کرده‌اند. رسانه‌های سنتی توسط کمپانی‌های عظیم راه‌اندازی و گردانده می‌شوند. تا همین چند سال پیش، داشتن یک رسانه (شبکه تلویزیونی یا رادیویی و حتی روزنامه) کار ساده‌ای نبود و نیاز به پول و ارتباطات گسترده‌ای داشت.
اما با رشد بستر اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، این موقعیت فراهم شد تا کسب و کارهای کوچک و متوسط به‌سادگی وارد حوزه رسانه شوند و با استفاده از قدرت رسانه به رشد تجاری دست یابند.

سایت، وبلاگ یا پیج اینستاگرامی؛ مهمترین ابزار ساخت رسانه در عصر حاضر

در حال حاضر با راه‌اندازی یک سایت خبری یا پیج اینستاگرامی و تولید محتوای کاربرپسند رسانه‌ای را ایجاد خواهید کرد که قدرت زیادی در انتقال ترافیک به سوی کسب و کار دارد. اگر به شکل حرفه‌ای و اصولی رسانه‌ای را مدیریت می‌کنید، در مدت زمان کوتاهی به درآمد مناسبی خواهید رسید. بیزینس‌های بسیاری برای رشد و انجام تبلیغات خود به رسانه‌ها نیاز دارند. بنابراین یکی از بهترین کسب و کارهای ۵ سال آینده، راه‌اندازی یک رسانه دیجیتال است.

راه‌اندازی رسانه در ایران

در ایران با طراحی سایت خبری و ثبت آن در سامانه ساماندهی وزارت ارشاد، یک رسانه خواهید داشت. البته برای این که در این زمینه موفق شوید باید اصول تولید محتوا، سئو سایت، تبلیغات موثر، بازاریابی و سواد رسانه‌ای آشنا شوید.

۱۱- صنعت فناوری‌های مالی

صنعت مالی و بانکداری یکی از صنایع قدیمی است. در چند سال اخیر رشد تجارت الکترونیک موجب شده تا این صنعت به رشد قابل توجهی دست پیدا کند. اخیرا فین‌تک و ارزهای دیجیتال (کریپتوکارنسی) به یک ترند مهم در صنعت مالی تبدیل شده‌اند و نام این صنعت را بیشتر بر سر زبان‌ها آورده‌اند.

اگر قصد داشته باشیم تا در فناوری‌های نوآورانه رشد کنیم باید به صنعت مالی توجه ویژه‌ای کنیم. کسب و کارهای آنلاین به دنبال سهولت پرداخت‌ها و افزایش امنیت در پرداخت‌های الکترونیک هستند.
صنعت مالی یکی از حوزه‌های پرسود است که امکان اجرای ایده‌های زیادی برای استفاده از فرصت‌های این صنعت وجود دارد. پس تردید نکنید که تعداد زیادی از بهترین کسب و کارهای ۵ سال آینده را می‌توان در این صنعت یافت.

وضعیت صنعت مالی در ایران

در چند سال گذشته شرکت‌های پرداخت‌یار توانسته‌اند تحولات زیادی را در صنعت مالی ایران ایجاد کنند. از طرفی دیگر، ایجاد صرافی‌های آنلاین برای خرید و فروش رمزهای دیجیتال و استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین در پرداخت‌های آنلاین موجب شده است تا صنعت مالی در ایران رشد قابل‌توجهی داشته باشد.
اما هنوز برای کسب‌وکارهای نوآور امکان ایجاد فرصت‌های جدیدی در این صنعت وجود دارد.

۱۲- صنعت گردشگری

مشاغل مرتبط با گردشگری

بعد از پایان دوران همه‌گیری کرونا، یکی از صنایعی که ظرفیت بالایی برای رشد در ۵ سال آینده را دارد، صنعت گردشگری است. ترکیب فناوری با صنعت گردشگری، زمینه‌های جدیدی را برای کارآفرینی ایجاد  کرده است. به‌طوری که شاهد ایده‌های نوآورانه در زمینه توریسم، حمل و نقل و گردشگری آنلاین هستیم.

وضعیت صنعت گردشگری در ایران

بدون تردید یکی از بهترین کسب و کارهای ۵ سال آینده در ایران، صنعت گردشگری است. در کنار کسب و کارهای آنلاین بزرگ در این حوزه، کسب و کارهای کوچک و متوسط از آژانس‌های مسافرتی و تورهای تفریحی تا شرکت‌های حمل و نقل و آژانس‌های هوایی، دریایی و حمل و نقل جاده‌ای می‌توانند با برنامه‌ریزی از این ظرفیت ارزشمند استفاده کنند.

۱۳- متخصص اینستاگرام مارکتینگ

یکی از کسب و کارهای ۵ سال آینده که ظرفیت خوبی برای اشتغال دارد، ادمینی اینستاگرام است. یک ادمین اینستاگرام درباره فروش در شبکه‌های اجتماعی، تولید محتوا و متقاعد کردن مشتریان نکات ارزشمندی را می‌داند.

هرچند اینستاگرام حدود ۱۰ سال است که در اوج رشد خود قرار دارد اما این شبکه اجتماعی هنوز از ظرفیت بالایی برای بازاریابی برخوردار است. ادمین‌های اینستاگرام یا برای خود کار می‌کنند یا به استخدام شرکت‌های تجاری در می‌آیند.

اهمیت ادمین اینستاگرام در ایران

اینستاگرام از شبکه‌های اجتماعی است که در ایران قابل دسترسی است. ماهیت این شبکه اجتماعی آنلاین کمک می‌کند تا به راحتی کالا و خدمات را در آن تبلیغ کرده و به فروش رساند. با اندکی آموزش به یک ادمین اینستاگرام یا حتی یک بلاگر حرفه‌ای تبدیل می‌شوید که زمینه‌های گسترده‌ای برای درآمدزایی خواهید داشت.

۱۴- خدمات نگهداری سالمندان در منزل

تغییر سبک زندگی در جوامع موجب شده است تا افراد سالمند بعد از بازنشستگی دچار بیماری و بحران‌های زیادی باشند. ارائه خدمات نگهداری سالمندان در منزل از جمله مشاغل پر متقاضی در کشورهای مختلف جهان است.

وضعیت کسب و کار نگهداری سالمندان در ایران

با توجه به پیر شدن جمعیت در ایران، خدمات نگهداری سالمندان در منزل یکی از بهترین کسب و کارهای ۵ سال آینده محسوب می‌شود. برای راه‌اندازی یک شرکت در این زمینه باید مهارت‌های اجتماعی و پرستاری از سالمندان را در کنار مجوزهای لازم از مراجع قانونی داشته باشید.

۱۵- فریلنسینگ

فریلنسری و کار در خانه

تغییر در کسب و کارها موجب شده تا در ساختارهای استخدام نیرو در سازمان‌ها نیز شاهد تحولاتی باشیم. فریلنسینگ یک شیوه جدید کار است که در آن فرد فریلنسر در استخدام یک کسب و کار نیست، بلکه به‌صورت پروژه‌ای و پاره وقت با یک بیزینس همکاری می‌کند. با توجه به تنظیم زمان انجام کار توسط فریلنسر این شیوه را یکی از بهترین کسب و کارهای ۵ سال آینده برای بسیاری از افراد می‌دانند که بهره‌وری بسیار بالایی ایجاد خواهد کرد.

فریلنسینگ در ایران

در حال حاضر افراد زیادی در زمینه برنامه‌نویسی، طراحی سایت، عکاسی، نویسندگی، تولید محتوای دیجیتال، طراحی گرافیک، روزنامه‌نگاری و.. به‌صورت فریلنسری در حال فعالیت هستند. براساس آمارهای متعدد در ۵ سال آینده حجم زیادی از نیروی کار ایرانی به سمت فریلنسینگ خواهند رفت.

سخن پایانی

برای تهیه یک لیست از بهترین کسب و کارهای ۵ سال آینده باید به ترندهای روز توجه داشت. شناخت تکنولوژی‌های جدید به افراد کمک می‌کند تا درک بهتری از تغییرات در کسب و کارها و دلایل رشد آن‌ها پیدا کنند. انتخاب شغل مناسب یکی از دغدغه‌های بسیاری از افرد، از جمله جوانان است. با شناسایی کسب و کارهای نوپا، امکان ایده‌پردازی تجاری و انتخاب درست رشته تحصیلی یا زمینه کاری برای افراد مختلف فراهم خواهد شد.

ارسال پاسخ

Your email address will not be published.
Required fields are marked *