۲۰ سوال مهم برای تعیین مسیر توسعه فردی

۲۰ سوال مهم برای تعیین مسیر توسعه فردی

زمان مطالعه: 6 دقیقه

ثروت همیشه حجم پولی نیست که یک فرد در حساب خود پس‌انداز می‌کند یا با آن ملک و سهام می‌خرد. ثروت واقعی آن چیزی است که هر فرد در درون خود دارد و با کمی تلاش می‌تواند آن را از حالت بالقوه به بالفعل تبدیل کند. توسعه فردی مفهومی است که در سالیان اخیر کاربرد زیادی پیدا کرده است و بسیاری از افراد موفق رشد فردی را زمینه‌ساز موفقیت‌های خود دانسته‌اند.

توسعه فردی را شناخت یک شخص از خود، استعدادها و توانایی‌هایش تعریف می‌کنند. البته توسعه در مرحله شناخت باقی نمی‌ماند؛ بلکه تلاش فرد برای بهبود توانایی‌ها و مهارت‌هایش، مفهوم رشد و توسعه را شکل می‌دهد.

فهرست عناوین محتوا

چرا توسعه فردی مهم است؟

در جوامع پیشرفته که در آن کسب و کارهای پیشرو، نقش مهمی در توسعه اقتصادی ایفا می‌کنند، دولت‌مردان با تجربه چندین ساله به این واقعیت رسیده‌اند که برای توسعه و پیشرفت کشور نیاز است تا ابتدا افراد جامعه رشد کنند. به همین دلیل آن‌ها سعی دارند تا به افراد برای توسعه فردی کمک کنند.

توسعه فردی شامل مجموعه‌ای از مهارت‌های نرم (Soft Skills) و مهارت‌های فنی می‌شود. برای اینکه یک فرد به غایت رشد خود دست پیدا کند، نیاز به تلاش همیشگی دارد تا با پشتکار ظرفیت‌های جدیدی را در خود شناسایی کند. توسعه فردی از جمله مباحثی است که با آموزش می‌توان به بهبود آن پرداخت. هر چند رشد فردی در تمام ابعاد زندگی انسان‌ها مطرح است، اما نقش این مفهوم را در رشد کسب و کارها قابل کتمان نیست. برای اینکه میزان توسعه فردی در خودمان را شناسایی کنیم پاسخ به سوالات زیر کمک زیادی به ما می‌کند:

۱- در کجا مفید هستیم؟

نکته مهم برای دستیابی به توسعه فردی این است که هر فردی ظرفیت‌های خود را شناسایی کند و بر اساس این ظرفیت‌ها به فعالیت بپردازد. رشد فردی با آرزوهای شخصی یا کسب و کاری تفاوت زیادی دارد. در توسعه باید با واقعیت کنار بیاییم و بر اساس این حقایق به پیش برویم.

۲- نقش تلاش و پشتکار در رشد و توسعه فردی چیست؟

نقش تلاش و پشتکار در رشد و توسعه فردی

توسعه در افراد اتفاق نخواهد افتاد، مگر اینکه تلاش و پشتکاری برای آن صورت پذیرد. روزهای سخت برای همه وجود دارد و کسانی که خستگی این سختی‌ها را به جان می‌خرند و با تلاش مضاعف از آن عبور می‌کنند شانس زیادی برای موفقیت و توسعه فردی دارند.

۳- ارزش‌های زندگی شما چه‌چیزهایی هستند؟

رشد در افراد زمانی باعث تغییر در زندگی آن‌ها می‌شود که براساس ارزش‌های آن‌ها رقم بخورد. شناخت ارزش‌های کسب و کاری یا حتی ارزش‌ها در زندگی شخصی به ما در تصمیم‌گیری بهتر کمک زیادی خواهد کرد. تحقق و دستیابی به ارزش‌ها است لذت فعالیت‌ها را برای یک فرد دو چندان خواهد کرد.

۴- مهمترین اهداف زندگی خود را برای توسعه فردی بشناسید؟

همۀ ما به‌دنبال دستیابی به اهدافی هستیم. اما در توسعه فردی باید مهمترین اهداف خود را شناسایی کنیم. دستیابی به این اهداف که ممکن است، مادی یا معنوی باشند به داشتن حال خوب در ما کمک خواهند کرد. حرکت در راستای اهداف، به زندگی ما مسیر و جهت خواهد داد.

۵- میزان تحمل سختی در خودتان را تعیین کنید؟

برای دستیابی به توسعه فردی باید سختی بکشیم. اما سوالی که پیش می‌آید این است که برای چه چیزی حاصل این سختی را تحمل کنیم و در مقابل مشکلات جا نزنیم. شناخت هدف به ما کمک می‌کند تا سطح تحمل سختی در خود را افزایش دهیم.

۶- در توسعه فردی خود نگاه به نیمه پر لیوان را در خود تقویت کنید؟

در مسیر زندگی یا کسب و کار، اتفاقات بد برای هر کسی رخ خواهد داد. اما اگر مثبت‌نگر باشیم و همیشه به مشکلات با دید متفاوتی مواجه شویم، شانس زیادی برای گذر از آن‌ها خواهیم داشت. دوری از منفی‌نگری و داشتن روحیه مثبت‌اندیشی، شانس زیادی را برای رشد فردی به یک فرد خواهد داد.

۷- به شناخت دلایل زندگی خود بپردازید؟

توسعه فردی اتفاق نخواهد افتاد، مگر اینکه هدف خود را از زندگی به‌طور دقیق برای خودمان تعیین کنیم. همیشه موفقیت پول یا داشتن یک کسب و کار بزرگ نیست. تعادل بین کار و زندگی، توجه به اطرافیان، همسر، اعضای خانواده، شاد بودن و… از جمله زمینه‌هایی است که ما را به سمت رشد بیشتر خواهد برد.

۸- برای توسعه فردی خود یک برنامه اجرایی ۵ ساله تعیین کنید؟

داشتن برنامه برای توسعه فردی

شما به توسعه دست پیدا نخواهید کرد، اگر ندانید که در ۵ سال آینده در کجا قرار دارید. داشتن چشم‌انداز بلندمدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت مانند یک نقشه راه به شما برای دستیابی به اهداف‌تان کمک خواهد کرد. داشتن نقشه راه برای توسعه فردی بر روی تعیین مسیر شغلی افراد نیز تاثیر می‌گذارد.

۹- زمان خود را صرف چه کارهایی کنیم؟

وقتی که شما یک چشم‌انداز دارید، برای لحظه به لحظه زمان خود برنامه‌ریزی خواهید کرد. اولویت‌بندی اهداف به شما کمک می‌کند تا امور غیرضروری را حذف کرده و بر روی موضوعات اصلی در توسعه فردی خود تمرکز کنید.

۱۰-چگونه به ذهن خود جهت‌دهی می‌کنید؟

ذهن انسان سعی می‌کند تا از محدوده امن خود خارج نشود. در واقع مغز ما خودش را با آن راه می‌زند. اما در بسیاری از مواقع از ناخودآگاه خود گول می‌خوریم. پس چه کنیم؟

برای دستیابی به توسعه فردی باید بیش از هر چیزی با خودمون رو راست باشیم.

۱۱- اگر پول زندگی در زندگی‌مان مطرح نبود، چه می‌کردیم؟

این سوال مهم و کلیدی در زندگی هر فردی است. پول و داشتن ممری برای امرار معاش در زندگی هرکدام از ما اهمیت زیادی دارد. زیرا بدون آن گذران زندگی به سختی امکان‌پذیر خواهد شد. اما در بسیاری از مواقع باید به فعالیت‌های روزمره‌ای که انجام می‌دهیم بدون توجه به منافع مالی توجه کنیم.
این نوع تفکر به ما کمک می‌کند تا به سمت زندگی رویایی حرکت کنیم. بسیاری از آرزوهای ما سرکوب می‌شوند، فقط به این دلیل که ما به آن‌ها توجه نمی‌کنیم. تغییر نگرش به مسائل روزمره بدون توجه به محدودیت‌های مالی و کسب درآمد، ایده‌های جدیدی را برای توسعه فردی در اختیار ما می‌گذارد.

۱۲- هدف نهایی خود از زندگی را بشناسید؟

همۀ ما اهدافی را از زندگی یا کسب و کار خود داریم. اما هدف نهایی خود را نمی‌توانیم به شکل دقیقی مطرح کنیم. تعیین هدف نهایی زندگی به شما کمک می‌کند تا به‌درستی در مسیر رشد فردی حرکت کنید و تلاش خود را برای آن چیزی انجام دهید که آیندگان شما را با آن خواهند شناخت.

۱۳- انگیزه‌های خود را شناسایی کنید؟

حرکت در هر مسیری بدون شناخت انگیزاننده‌ها امکان‌پذیر نخواهد بود. برای توسعه فردی بیش از هر چیزی به انگیزه نیاز داریم. شناخت آن چیزی که ما را سر ذوق می‌آورد و به ما کمک می‌کند تا صبح زود از خواب بیدار شویم و تا پاسی از شب بدون اینکه سطح انرژی ما بیفتد کار کنیم به ما برای حرکت در مسیر رشد فردی کمک خواهد کرد.

۱۴- راهکارهایی برای شاد زندگی کردن پیدا کنید؟

راهکارهایی برای شاد زندگی کردن

توسعه فردی تنها کار، کار و کار نیست.
در توسعه فردی باید به دنبال راهکارهایی برای شادتر کردن زندگی‌مان باشیم. پیدا کردن راهکارهایی برای شاد بودن و دیگران را شاد کردن از مهمترین اهداف در رشد فردی است.

۱۵- به سوی تغییر حرکت کنید؟

برای اینکه به توسعه برسیم باید آمادگی پذیرش تغییر را داشته باشیم. در برخی از مواقع طریق چندان آسان نیست و باید با تقویت انعطاف‌پذیری خود، آمادگی‌مان را برای تغییر افزایش دهیم. خیلی از اوقات این تحولات ما را به سول تغییر شغل و تغییر سبک زندگی خواهد برد.

۱۶- به شناخت جنبه‌های مثبت زندگی خود بپردازید؟

زندگی ما مجموعه‌ای از اتفاقات مثبت و منفی است. توجه به جنبه‌های مثبت زندگی به ما کمک می‌کند تا با انرژی بیشتر به سمت تقویت آن‌ها حرکت کنیم. ازهمین‌رو، به دنبال روش‌هایی برای تقویت ذهن مثبت در خود باشید.

۱۷- ریشه‌های موانع در زندگی خود را بشناسید؟

در زندگی ما موانعی که در مسیرمان قرار می‌گیرند، ریشه‌هایی دارند. برخی از این ریشه‌ها مربوط به گذشته و سبک زندگی نادرست ما می‌شوند. شناخت این ریشه‌ها به ما کمک می‌کند تا تلاش بیشتری برای تغییر آن‌ها انجام دهیم.

۱۸- راه‌هایی برای کمک گرفتن از دیگران پیدا کنید؟

کمک گرفتن از دیگران برای توسعه فردی

شناخت مسیر توسعه فردی همیشه کار آسانی نیست. استفاده از راهنمایی‌ها و مشاوره‌های دیگران به ما کمک می‌کند تا سریع‌تر به اهداف خود برسیم. برای رشد فردی نباید آموزش و یادگیری را فراموش کنیم.

۱۹- به چه اندازه‌ای به ندای درون خود توجه می‌کنید؟

افراد موفق هنگام تصمیم‌گیری‌های مهم از خودآگاه و شهامت غریزی‌شان کمک می‌گیرند. گوش دادن به ندای درونی به ما کمک زیادی برای یافتن مسیر رشد و توسعه فردی خواهد کرد.

۲۰- زمینه‌های جدیدی را برای تلاش بیشتر شناسایی کنید؟

توسعه فردی هیچ‌گاه خاتمه نمی‌یابد. هر زمانی که تصور کردید به نهایت توسعه خود رسیده‌اید، بیشتر فکر کنید. قطعا زمینه‌های جدیدی برای تلاش بیشتر پیدا خواهید کرد. خیلی از اوقات اتفاقات محیطی انگیزه ما را کاهش می‌دهند. همیشه به دنبال محرک‌هایی برای تلاش‌های بیشتر باشید.

کلام آخر

توسعه فردی اتفاقی است که در طول زندگی همه ما رقم خواهد خورد. اما اگر برای آن برنامه و هدف داشته باشیم رشد سریع‌تری را تجربه خواهیم کرد و به موفقیت‌های بیشتری خواهیم رسید. شناخت مسیر توسعه به ما کمک می‌کند تا زندگی بهتری را تجربه کنیم و مسیر شغلی خود را بر اساس آن طراحی کنیم.

ارسال پاسخ

Your email address will not be published.
Required fields are marked *