یوگا درمانی چیست؟ تاثیر یوگاتراپی بر بیماری‌های ذهنی و جسمی

یوگا درمانی چیست؟ تاثیر یوگاتراپی بر بیماری‌های ذهنی و جسمی

یوگا درمانی یا یوگاتراپی (Yoga Therapy) یک تمرین ورزشی موثر برای ذهن و بدن است که بر سلامت جسمی، عاطفی و روانی فرد تاثیر می‌گذارد. تمارین یوگا مجموعه‌ای از حرکات ورزشی هستند که بر روی تمرکز حواس، مدیتیشن، تمدد اعصاب و تمرینات تنفسی اثر مثبتی دارند و به آرامش، کاهش اضطراب و استرس و مدیریت بحران در شرایط خاص کمک می‌کنند.
البته باید توجه داشت چنانچه اطلاعات کمی دربارۀ یوگا دارید برای شروع به سراغ کارشناس یوگادرمانی یا همان یوگاتراپیست بروید تا به‌صورت اصولی این ورزش را فراگرفته و آن را انجام دهید.

یوگا درمانی چیست؟

یوگاتراپی فرایندی است که هدف آن توانمندسازی افراد و کمک به بهبود سلامت روحی و جسمی از طریق تمریان یوگا است. در حقیقت یوگا درمانی یک رویکردی است که در آن سعی می‌شود تا سلامت بدنی با ابزارهای یوگا بهبود یابد تا فرد توانایی دستیابی به نیازها و اهداف خاص فیزیکی و عاطفی را داشته باشد.

یوگاتراپی چیست؟

برخی از مهمترین ابزارهایی که در یوگاتراپی استفاده می‌شوند عبارت‌اند از:

 • حالات و حرکات فیزیکی (Asana)؛
 • تمرینات تنفسی (Pranayama)؛
 • مدیتیشن/آرامش (Dhyana).

یک یوگاتراپیست یا همان یوگا درمان با برسی پرونده پزشکی و آسیب‌هایی که به ساختار اسکلتی فرد وارد شده است برنامه‌ای تمرینی ایمن و سبک را برای شروع معرفی می‌کند. یوگا درمانگر در جلسات تمرین یوگا در کنار فرد باقی می‌مانند تا او حرکات را با فرم و تکنیک صحیح انجام دهد.
یوگاتراپیست‌ها علاوه‌بر ورزش به فرد کمک می‌کنند تا بر استرس خود غلبه کرده و با آرامش بیشتری به دنبال سلامت شخصی خود باشد.

یوگا درمانی چه مشکلاتی را درمان یا مدیریت می‌کند؟

یوگا درمانی برای کاهش عوارض بیماری‌های زمینه‌ای مانند مشکلات استخوانی، انواع رماتیسم، گردن درد، پا درد، دردهای ناشی از بیماری دیابت، کنترل فشار خون بالا، کاهش عوارض بیماری‌های قلبی-عروقی، بهبود مشکلات عصبی و.. مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد یوگا درمانی

کاربرد یوگا درمانی

یوگا درمانی کاربردهای بسیاری برای افزایش سلامت جسمی و سلامت روحی-روانی دارد. با یوگا می‌توان:

 1. به مدیریت درد و کاهش ناراحتی‌های فیزیکی پرداخت؛
 2. یوگا درمانی کمک زیادی به کنترل بیماری‌های عصبی مانند ام‌اس، پارکینسون، فیبرومیالژیا، صرع و کاهش عوارض ناشی از سکته مغزی می‌کند؛
 3. یوگا درد مفاصل ناشی از آرتریت را تسکین می‌دهد؛
 4. تنش و استرس را کاهش داده و سردردهای ناشی از اضطراب یا میگرن شدید را تسکین می‌دهد؛
 5. به کاهش وزن کمک می‌کند؛
 6. افسردگی را بهبود داده و خلق و خوی مثبت را تقویت می‌کند؛
 7. علائو یائسگی را کم می‌کند؛
 8. برای بازگشت آرامش به افراد آسیب‌دیده موثر است؛
 9. و..

تحقیقات بسیاری برای شناسایی اثرات یوگا درمانی بر بدن و ذهن در جریان است. اما آنچه به‌صورت عملی تجربه شده است نشان داده که ورزش یوگا کمک زیادی به افراد برای کنترل بیماری‌ها و کاهش عوارض روحی و روانی خواهد کرد.

یوگا درمانی چگونه عمل می‌کند؟

عملکرد یوگاتراپی

به‌طور معمول قبل از شروع جلسات یوگاتراپی، یوگا درمانگر از بیمار سوالاتی خواهد پرسید و با بررسی تاریخچه پزشکی و نوع بیماری یک برنامه تمرینی برای جلسات یوگا را تجویز خواهد کرد. یوگاتراپیست‌ها به نکات زیر در تدوین برنامه‌های تمرینی توجه می‌کنند:

 • نیازها و توانایی‌های جسمی؛
 • بررسی کلی وضعیت سلامت؛
 • سن بیمار؛
 • اهداف بیمار از یوگاتراپی.

ممکن است یوگاتراپیست‌ها از بیمار بخواهند تا در جلسات حضوری یوگا شرکت کند یا برحسب شرایط تمارین یوگا را برای انجام در خانه به بیماران آموزش دهند.

تمرین‌های اصلی در یوگاتراپی شامل چه مواردی است؟

ژست گربه گاو در یوگا
ژست گربه گاو در یوگا

جلسات یوگا درمانی شامل انواع حرکات و کشش‌هایی می‌شود که قدرت، انعطاف و تعادل را افزایش می‌دهند. به‌طور معمول یوگا درمانگران توصیه می‌کنند تا بیماران لباس‌های راحت در جلسات تمرین بپوشند تا امکان انجام آزادانه تمامی تمارین یوگا را داشته باشند. در یوگا تمرین‌های زیر اهمیت خاصی دارند:

 1. نحوۀ صحیح نشستن و ایستادن بر روی ساختار اسکلتی تاثیر می‌گذارد و بسیاری از دردها را کاهش می‌دهد. به همین دلیل بخشی از تمرینات یوگا به نحوه نشستن و ایستادن اختصاص می‌یابد؛
 2. حرکاتی برای افزایش دامنه حرکتی و سهولت حرکت مفاصل در یوگا درمانی مورد توجه قرار می‌گیرند؛
 3. در تمرین‌های یوگا به نحوه تنفس صحیح تاکید می‌شود؛
 4. ژست گربه-گاو در یوگا مهم است. تمرینی که در آن قفسه سینه بلند شده، کمر قوس می‌یابد و سپس در حالی که استخوان دنبالچه را باند کرده‌اید، دم و بازدم مرتب انجام می‌دهید. این تمرین بر روی انعطاف‌پذیری ستون فقرات اثر مثبتی می‌گذارد؛
 5. تمرین پیچش ستون فقرات؛ تمرینی که در آن فرد می‌نشیند و بدن خود را به آرامی به سمت راست چرخانده، دستان خود را به سمت پایین شل کرده و در حال تنفس به شانه راست خود نگاه می‌کند. این تمرین را برعکس این حالت برای سمت چپ بدن خود تکرار کنید.
  پیچش ستون فقرات علاوه‌بر اثری که بر ساختار اسکلتی بدن می‌گذارد به هضم درست غذا کمک می‌کند. این تمرین ماهیچه‌های شکم را تقویت کرده و کمر درد را تسکین می‌دهد؛
 6. تمرین‌های تنفسی در تمامی مراحل انجام یوگا درمانی مورد توجه قرار می‌گیرند. زیرا نقش مهمی در کاهش استرس و مدیریت درد دارند. جلسات یوگا با تمرین‌ها تمدد اعصاب به پایان می‌رسند که به افراد کمک می‌کنند تا بدن و ذهن خود را به مرور آرام و ریلکس کنند.

مدت زمان یک جلسه یوگا درمانی چقدر است؟

جلسات یوگاتراپی برحسب شرایط فرد و تجویز یوگاتراپیست از ۳۰ دقیقه تا ۹۰ دقیقه طول می‌کشند. برای دستیابی به نتایج بهتر، درمانگر ممکن است تمارین متفاوت و البته سبک‌تری را برای انجام در خانه تجویز کند. تمرین‌های خانگی یوگا کوتاه‌تر هستند و در جلسات ۱۵ دقیقه‌ای انجام می‌شوند. تعداد جلسات یوگاه در طول هفته برحسب شرایط هر فرد و اهداف مدنظر او توسط یوگا درمانگر تعیین می‌شوند.

مزایای یوگا درمانی چیست؟

مزایای یوگا

یوگاتراپی اگر طبق برنامه و زیر نظر درمانگر یا مربی حرفه‌ای انجام شوند، مزایای بسیاری خواهند داشت:

 1. تسکین درد؛
 2. آرامش ذهنی؛
 3. عضلاتی قوی‌تر؛
 4. کاهش درد و فشار؛
 5. افزایش تعادل؛
 6. کمک به خواب آرام؛
 7. تنظیم بدن برای بهترین عملکرد.

خطرات یوگاتراپی

انجام تمارین یوگا خطرات کمی را برای فرد به‌وجود می‌آورد. اولین قانون یوگا این است که به خود “آسیب نزنید“.
اگر شما توانایی انجام حرکت یا ژست خاصی را ندارید، بهتر است فشار زیادی به خود وارد نکنید و با انجام تمارین کششی به مرور زمان به انعطاف‌پذیری برسید.

انجام هر حرکتی را متوقف کنید که احساس درد در آن دارید. با حرکت کششی یا قدرتی مانند دویدن سعی کنید وضعیت بدن خود را بهبود دهید.

چه مدت زمانی طول می‌کشد تا نتایج یوگا درمانی را مشاهده کنیم؟

یوگا تمرینی درازمدت است که نتایج آن به مرور زمان مشخص می‌شود. هیچ زمان مشخصی برای این وجود ندارد که از یوگاتراپی نتیجه و حس بهتری بگیرید. ممکن است بعد از یک جلسه حس آرامش بیشتری داشته باشید یا شاید هفته‌ها و ماه‌ها طول بکشد تا شاهد تغییر و بهبود در قدرت و تعادل خود باشید.

سخن پایانی

یوگا درمانی یا یوگاتراپی فعالیتی مکمل برای درمان بیماری‌ها یا کاهش عوارض ناشی از بیماری‌های زمینه‌ای محسیوب می‌شود. در یوگا با تمرین مستمر دامنۀ حرکات خود را افزایش خواهید داد و به مرور زمان به لحاظ جسمی و روانی حس ببهتری را تجربه خواهید کرد. برای موفقیت در یوگا درمانی از مشاوره یوگا تراپیست استفاده کنید تا عوارض ناشی از تمارین یوگا را به حداق کاهش داده و نتایج بهتری به‌دست آورید.

ارسال پاسخ

Your email address will not be published.
Required fields are marked *