مضرات دوچرخه سواری چیست؟

مضرات دوچرخه سواری چیست؟

دوچرخه سواری از ورزش‌های مفرح و هوازی است که نقش مهمی در سلامت بدن و کنترل وزن دارد. اما افرادی زیادی نگران مضرات دوچرخه سواری هستند. باید توجه داشت که اگر به نکات فنی در این ورزش توجه کنیم، ضرر دوچرخه سواری به حداقل رسیده و آسیب‌های جسمی به بدن وارد نمی‌شود.

در چه صورتی دوچرخه سواری آسیب‌زاست؟

اگر هر ورزشی به‌صورت اصولی و درست انجام نشود، احتمال بروز آسیب و صدماتی به عضلات و مفاصل را به‌وجود می‌آورد. در حقیقت این آسیب از بی‌اطلاعی ورزشکار درباره اصول دوچرخه سواری ایجاد می‌شود و ارتباط چندانی به مضرات دوچرخه سواری ندارد.

به‌طور معمول مهمترین ضرر دوچرخه سواری از از حالت‌های نادرست سوار شدن به دوچرخه یا فشار بیش از حد به بدن ایجاد می‌شود. تنظیم نبودن ارتفاع دوچرخه، زین و جهت فرمان دوچرخه از دیگر علل شایع در آسیب دوچرخه سواری محسوب می‌شوند.

دوچرخه سواری برای زنان ضرر دارد؟

دوچرخه سواری برای زنان

دوچرخه سواری یک فعالیت ورزشی عالی و لذت‌بخش برای زنان است که تناسب اندام آن‌ها را بهبود می‌بخشد. دوچرخه‌سواری نه تنها ضرری برای زنان ندارد، بلکه باعث کاهش استرس و افسردگی می‌شود. علی‌رغم وجود صحبت‌هایی در مورد مضرات دوچرخه سواری بر بدن زنان، مطالعات انجمن اورولوژی آمریکا، شایعات مطرح شده مبنی بر اینکه دوچرخه سواری بر عملکرد جنسی یا ادراری زنان اثر منفی دارد را رد کرده است.

عوارض دوچرخه سواری برای مردان

به‌طور کلی دوچرخه سواری برای سلامت عمومی بدن مفید است. با دوچرخه سواری از خطراتی مانند بیماری‌های قلبی-عروقی، فشار خون، چاقی و دیابت دور خواهید شد. همچنین تحقیقات نشان داده که دوچرخه سواری عاملی برای کاهش احتمال بروز سرطان است. اما مضرات دوچرخه سواری اگر به‌صورت اصولی انجام نشود در مردان باعث بی‌حسی دستگاه تناسلی، ناباروری، اختلال نعوظ و مشکلات پروستات می‌شود.
البته تحقیقات علمی رابطه مستقیمی بین این مشکلات و دوچرخه سواری را نشان نداده است. به همین دلیل نمی‌توان به‌صورت قطعی ضرر دوچرخه سواری را برای مردان تایید کرد.

مزایای دوچرخه سواری بر سلامتی بدن

مزایای دوچرخه سواری

دوچرخه سواری یک ورزش هوازی و مفرح با مزایای بسیاری است:

 • ضربه کم: دوچرخه سواری اصولی فشار و آسیب کمی به بدن وارد می‌کند؛
 • تقویت عضلات: اگر سایز دوچرخه به درستس تنظیم شود یک تمرین مناسب برای تقویت عضلات ماهیچه پا خواهد بود؛
 • سادگی: برخلاف بسیاری از ورزش‌های دیگر، دوچرخه سواری نیازی به آموزش حرفه‌ای ندارد؛
 • امکان تنظیم برنامه‌های ورزشی مختلف: دوچرخه‌سواری را می‌توانید با برنامه‌های سبک ورزشی شروع کرده و سپس به مدت آن اضافه کنید؛
 • دستیابی به تناسب اندام: دوچرخه سواری کمک زیادی به بهبود تناسب اندام و کاهش وزن می‌کند.

عضله‌سازی با دوچرخه سواری

براساس مطالعات انجام شده، تمرینات سرعتی و مقاومتی با دوچرخه، متابولیسم بدن را تنظیم کرده و نقش مهمی در عضله‌سازی دارد. تقویت عضلات کمک بیشتری به مصرف کالری در بدن می‌کند. بنابراین با کاهش چربی امکان مدیریت وزن نیز برای ورزشکار فراهم می‌شود.

چه زمانی نباید دوچرخه سواری کرد؟

دوچرخه سواری

اگر قصد دارید از مضرات دوچرخه سواری به دور بمانید در برخی از مواقع نباید این ورزش را انجام دهید:

 1. گرما یا سرمای شدید هوا: به‌طور معمول در روزهای گرم یا سرد احتمال گرمازدگی، سرماخوردگی یا حتی آسیب‌های عضلانی افزایش می‌یابد؛
 2. آلودگی هوا: بسیاری از مسیرهای دوچرخه سواری در تهران در روزهایی از سال دچار آلودگی هوا هستند. ضرر دوچرخه سواری در هوای آلوده بسیار زیاد است زیرا حجم زیادی از هوای آلوده وارد ریه‌ها می‌شود؛
 3. بعد از صرف غذا: برای کاهش مضرات دوچرخه سواری تا ۲ ساعت بعد از صرف غذا از انجام اجتناب کنید.

نکات ایمنی برای دوچرخه سواری

برای دور ماندن از ضرر دوچرخه سواری باید به نکاتی توجه کنیم:

 1. استفاده از کلاه مناسب برای دوچرخه سواری؛
 2. تنظیم ارتفاع دوچرخه؛
 3. عدم دوچرخه سواری در شب یا استفاده از تجهیزات ایمنی مانند چراغ خطر؛
 4. آشنایی کامل با علایم رانندگی؛
 5. استفاده از تجهیزات فنی و جعبه کمک‌های اولیه.

پیشگیری از آسیب‌های دوچرخه سواری

بهترین راهکار برای دوری از مضرات دوچرخه سواری آموزش است. در شروع دوچرخه سواری از کمک یک مربی استفاده کنید. کمی دسته فرمان را به سمت بالا بچرخانید تا فشار بر روی مچ و دست کاهش یابد. همچنین از دستکش مخصوص دوچرخه سواری استفاده کنید تا فشار بر روی انگشتان کاهش یابد.

چگونه اثرات منفی دوچرخه سواری بر بدن را کاهش دهیم؟

برای کاهش عوارض دوچرخه سواری باید تمارین را سبک شروع کنید و هم زمان با تقویت عضلات و اسکلت بدن به شدت و مدت تمرین‌ها اضافه کنید. دوچرخه سواری در تپه یا شیب‌های تند احتمال آسیب جدی را افزایش می‌دهد. به همین دلیل شیب‌های تند را انتخاب نکنید. با تنظیم ارتفاع دوچرخه و زین مضرات دوچرخه سواری را کاهش دهید.

دوچرخه سواری بهتر از پیاده روی

اگر هدف‌تان از ورزش مصرف کالری است، دوچرخه سواری گزینه‌ای بهتر است. زیرا به‌طور متوسط در هر جلسه نیم ساعته دوچرخه سواری در حدود ۳۰۰ کالری مصرف می‌شود. این در حالی است که در هر جلسه نیم ساعته پیاده روی تنها ۱۸۰ کالری مصرف خواهد شد.

چه کسانی نباید دوچرخه سواری کنند؟

افرادی که دارای اضافه وزن شدیدی هستند، مضرات دوچرخه سواری برای آن‌ها افزایش می‌یابد. زیرا ممکن است آسیب جدی به مفاصل وارد شود. همچنین در افرادی که جرای در مفاصل پا داشته‌اند تا پایان دوران نقاهت نباید دوچرخه سواری کنند.

سخن پایانی

اکثر مضرات دوچرخه سواری با آموزش و تقویت مهارت‌ها قابل جلوگیری‌اند. منافعی که از این ورزش مفرح به‌دست می‌آید از ضرر دوچرخه سواری بیشتر است. با یک برنامه‌ریزی اصولی و مستمر با دوچرخه سواری به تقویت عضلات و کنترل وزن‌تان بپردازید.

ارسال پاسخ

Your email address will not be published.
Required fields are marked *