انتظارات مرد از همسرش | مردها از زنان چه توقعاتی دارند؟

انتظارات مرد از همسرش | مردها از زنان چه توقعاتی دارند؟

انتظارات مرد از همسرش بر جیان زندگی مشترک تاثیر گذاشته و نقش تعیین‌کننده‌ای بر موفقیت ازدواج دارد.
ازدواج یکی از موضوعات مهم در زندگی هر انسانی است که موجب دستیابی سریع فرد به اهداف متعالی می‌شود. طرفین در ازدواج از یکدیگر انتظاراتی دارند. این انتظارات بر اساس نیازها و خواسته‌های آن‌ها شکل می‌گیرد. برای داشتن یک زندگی شاد مردان باید با انتظارات زنان آشنا شوند. به‌طور متقابل بانوان نیز بایستی با انتظارات مرد از همسرش در زندگی آشنا شوند. در این مقاله به مجموعه‌ای از انتظاراتی می‌پردازیم که مردان از همسر خود در زندگی مشترک دارند.

دلیل نیاز به آشنایی با انتظارات مرد از همسرش

ویژگی‌های جسمی در مردان موجب می‌شود تا آن‌ها دارای یک غرور ذاتی باشند. هر چند این غرور در بسیاری از مواقع موجب مباهات زنان به مردان می‌شود، اما مشکلی که ایجاد می‌شود این است که آن‌ها از انتظارات شوهرشان به‌سادگی آگاه نمی‌شوند. به همین دلیل در بسیاری از مواقع خانم‌ها باید تلاش مضاعفی را برای درک صحیح از انتظارات همسرشان انجام دهند.

عدم شناخت درست از انتظارات مرد از همسرش موجب می‌شود تا بسیاری از مشکلات زندگی بین طرفین حل نشده باقی بمانند. تفاوت‌های فیزیکی و اخلاقی بین زن و مرد همیشه تعارض‌هایی را به‌وجود می‌آورد. اما اگر طرفین از نیازهای یکدیگر اطلاع اطلاع کافی به‌دست آورند، این شانس را خواهند داشت تا زندگی شادتر و مسالمت‌آمیزی را تجربه کنند.

تحول در انتظارات زن و مرد از ازدواج در سالیان اخیر

تغییر در انتظار از ازدواج

بسیاری از محققان علوم اجتماعی معتقدند در سالیان اخیر انتظارات مرد از همسرش یا بالعکس دچار تغییرات جدی شده‌ است. رشد فناوری‌های پیشرفته نظیر هوش‌مصنوعی و استفاده از تجهیزات هوشمند در کنار احتیاط‌های مرسوم در نسل Z، تحولی را در انتظارات زنان و مردان از یکدیگر ایجاد کرده است.

از همین‌رو، در ازدواج‌های فعلی طرفین نیاز بیشتری به شناخت از هم و درک انتظارات یکدیگر دارند. افزایش سن ازدواج در بسیاری از کشورهای صنعتی در کنار موج طلاق‌های رسمی و عاطفی در کشورهای در حال توسعه، نشان‌دهنده این واقعیت است که نسل جدید علی‌رغم وجود فناوری‌های پیشرفته برای ارتباطات هنوز نتوانسته است به تعادل نسبی در تعریف انتظارات خود از جنس مخالف در زندگی مشترک دست یابد.

نقش شناخت انتظارات، در موفقیت زندگی مشترک

برای داشتن یک زندگی موفق، طرفین باید در فرایند ازدواج رویۀ مشخصی را برای درک انتظارات یکدیگر داشته باشند. به هر میزانی که شناخت از همدیگر قبل از ازدواج افزایش پیدا کند، احتمال موفقیت زندگی مشترک نیز افزایش می‌یابد.

از آنجایی که انتظارات مرد از همسرش و زن از مرد در طول زندگی تغییر می‌کنند، طرفین باید به‌طور پیوسته به خواسته‌های یکدیگر توجه داشته باشند و با کمک گرفتن از روان‌درمان‌گران (تراپیست‌ها) به درک صحیحی از نیازهای شریک زندگی‌شان دست پیدا کنند.

بیشتر بدانیم تا موفق‌تر باشیم: مهارت های زندگی که قبل از ۲۰ سالگی باید یاد بگیریم!

۶ نیازی که مردان به زبان نمی‌آورند

نیازهای ناگفته مردان

همانطوری که گفتیم بسیاری از مردان نیازهای خود را به‌طور مستقیم بیان نمی‌کنند. از همین‌رو درک انتظارات مرد از همسرش موضوعی پیچیده می‌شود و خانم‌ها در این زمینه با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌شوند. نیازهای زیر هرگز توسط مردان به‌صورت مستقیم مطرح نمی‌شوند:

۱- نداشتن شفافیت در بیان علاقه

بسیاری از مردان علاقه خود به همسرشان یا موضوعات مختلف را با رفتارشان نشان می‌دهند و از بیان مستقیم علاقه‌مندی‌های خود طفره می‌روند. همین مسئله در شناخت درست از انتظارات مرد از همسرش تاثیر منفی می‌گذارد. اما زنان زیرک با در نظر گرفتن رفتار مرد به خوبی علاقه‌ها و انتظارات همسرشان را شناسایی می‌کنند.

۲- نیاز به تشویق

هر مردی علاقه دارد که از طرف همسرش مورد تشویق قرار گیرد ولی به‌طور معمول این خواسته را مطرح نمی‌کند. زنی که مشوق شوهرش است به‌صورت عملی به همسرش نشان می‌دهد که برای او اهمیت ویژه‌ای دارد و از سویی دیگر به توانایی‌ها و قدرت حل مسائل زندگی زناشویی توسط شوهر اعتماد کافی دارد.

۳- نیاز به استقلال در زندگی

مردان نیاز مبرمی به استقلال دارند. آن‌ها همیشه تلاش می‌کنند تا کارهای خود را بدون دریافت کمترین کمک از دیگران انجام دهند. یکی از انتظارات مرد از همسرش این است که نظارت زیادی بر روی او نباشد و اجازه داشته باشد تا فعالیت‌ها و کارهای روتین روزانه را به‌صورت مستقل انجام دهد.

۳- نیاز به عشق‌ورزی و دریافت توجه از همسر

مردان انتظار دارند تا مورد استقبال همسرشان قرار گیرند و توسط او خواسته شوند. بسیاری از زنان تصور می‌کنند علاقه به شوهرشان مشخص و قابل درک است. اما بیان اینکه زن، مرد را دوست دارد به تقویت اعتمادبه‌نفس شوهر کمک می‌کند.

۵- انتظارات مرد از همسرش در زمینه مسائل جنسی

اگر چه بسیاری از افراد تصور می‌کنند که رابطه جنسی باید توسط مردان شروع شود و در ۷۰ درصد موارد نیز اینگونه است، اما مردان انتظار دارند تا در مواردی همسرشان شروع‌کننده رابطه جنسی باشد. آن‌ها از بیان مستقیم این خواسته اعبا دارند. داشتن تنوع در مسائل جنسی از موضوعاتی است که روابط بین همسران را تقویت خواهد کرد.

۶- عدم توجه به زبان بدن و کنایه‌ها توسط مردان

به‌طور معمول، مردان توجه چندانی به زبان بدن و کنایه‌هایی ندارند که همسرشان به آن‌ها می‌گوید. انتظارات مرد از همسرش این است که موضوعات مهم و کلیدی را واضح و شفاف مطرح کند تا او بتواند پاسخ درست و منطقی را بیان کند.
مردها بر خلاف ظاهرشان شنوندگان خوبی هستند و حواس‌شان به تمامی جزئیات است، اگر چه واکنش مستقیمی را نشان نمی‌دهند.

انتظارات مرد از همسر ایده‌آل

انتظارات مرد از همسر ایده آل

مردان در روابط عاطفی با همسرشان پیچیده رفتار می‌کنند و بسیاری از انتظارات‌شان را به‌سادگی مطرح نمی‌کنند. دلیل این پیچیدگی رفتاری نیاز به سکوت و عدم تمایل به بیان مستقیم مسائل مختلف است. در جوامع مختلف همسر ایده‌آل از نظر مردان دارای خصیصه‌های مشخصی است. توقع مرد ایرانی از همسرش نیز بر اساس هنجارهای اجتماعی تعیین می‌گردد.
انتظارات مرد از همسرش در جامعه ایرانی با ویژگی‌های زیر بیشتر شناخته می‌شود:

  1. مهربان، شاد و پرانرژی: اکثر مردان به زنانی علاقه‌مند می‌شوند که مهربان بوده و به محیط خانه انرژی و شادی می‌بخشد. شوخ‌طبعی و خنده‌رویی باعث می‌شود تا مرد امکان تحمل مشکلات زندگی را داشته باشد و انگیزه بیشتری برای فعالیت بیابد؛
  2. توجه به مسائل کوچک: زن ایده‌آل از لحاظ مرد ایرانی فردی است که جزیی‌نگر باشد و به مسائل کوچک نیز با دقت توجه کند. به‌طور معمول چنین همسرانی دارای نظم و انضباط بیشتری هستند؛
  3. شنونده بودن: مردان در مواجه با همسرشان کم حرف می‌زنند ولی در محدود دفعاتی که صحبت می‌کنند، انتظار دارند تا همسرشان شنونده خوبی باشد و با شنیدن حرف‌های‌شان با آن‌ها همدلی کند؛
  4. زنان باهوش: یک همسر ایده‌آل برای مرد باید دارای ضریب هوشی مناسبی باشد. زنان باهوش توانایی درک انتظارات مرد و نحوۀ برآورده کردن آن را خواهند داشت؛
  5. دلسوزی: زنانی که دلسوز هستند و برای همسر، خانواده و زندگی زمان کافی می‌گذارند، مورد توجه هر مردی قرار خواهند گرفت. آن‌ها سعی می‌کنند تا چالش‌های زندگی روزمره را به بهترین شکل حل کنند تا آسیبی به اعضای خانواده و زندگی مشترک وارد نشود؛
  6. سرشار از ویژگی‌های زنانه: مردان، زنانی را برای زندگی مشترکی خود ایده‌آل می‌دانند که سرشار از ویژگی‌های زنانه باشند. داشتن ظاهری آراسته در کنار رفتار مناسب از انتظارات کلیدی یک مرد از همسرش است.

یک زن ایده‌آل علاوه‌بر تمامی خصوصیات فوق به استثناها و شرایط همسرش توجه می‌کند تا با برآورده کردن انتظارات او یک زندگی مملو از نشاط و شادی را ایجاد نماید.

یک مقاله مرتبط: آشنایی با سیکل رابطه جنسی مرد و زن با یکدیگر

لیستی از انتظارات مرد از همسرش

لیستی از انتظارات مرد از همسرش

نیازهای مردانه‌ای که زن‌ها باید به آن توجه کنند، باعث علاقه‌مندی و وفاداری مردان به زندگی مشترک می‌شود. لیستی که در ادامه مطرح می‌کنیم قطعی نیست و همیشه مواردی وجود دارد که استثنا هستند و می‌توانند به‌عنوان بخشی از انتظارات مرد از همسرش مطرح شوند.

توقع مرد ایرانی از همسرش این است که در کنار فعالیت‌های اجتماعی به مدیریت خانه پرداخته و با تربیت صحیح فرزندان، آن‌ها را برای ورود به جامعه آماده کند. برخی از مهمترین انتظارات مردان از همسرشان عبارت‌اند از:

۱- سخت‌کوشی در زندگی مشترک

ویژگی‌هایی مانند آشپزی، اعتقادات مذهبی، مهربانی، جذابیت ظاهری و.. در مقایسه با اراده و انرژی یک زن برای اکثر مردان از اهمیت کمتری برخوردار است. داشتن زنی جاه‌طلب و سخت‌کوش در زندگی مشترک امکان رشد سریع را برای شوهر و تمامی اعضای خانواده به‌وجود می‌آورد.

۲- توجه به خانه و فرزندان

توجه به سلامت خانواده

انتظار هر مردی از همسرش این است که به خانه و فرزندان توجه کافی داشته باشد. اگر چه امروزه با تغییر در سبک زندگی و اشتغال خارج از خانه زنان، این موضوع نسبت به گذشته کم اهمیت شده است ولی باز هم مردان از شریک زندگی خود انتظار دارند که در مدیریت خانواده و تربیت فرزندان نقش فعال‌تری داشته باشند.

۳- ظاهر خوب از انتظارات مرد از همسرش

ظاهر خوب زنان

ظاهر زنان برای مردان اهمیت زیادی دارد. یکی از انتظارات مرد از همسرش این است که به جذابیت ظاهری خود توجه کند. ظاهر زنان برای مردان از میزان ثروت یا موقعیت شغلی‌شان مهم‌تر است. مردان ظاهر همسر را یکی از ارکان مهم برای داشتن زندگی شاد و موفق می‌دانند.

۴- توجه به سلامتی

سلامت زنان

از گذشته‌های دور به‌طور طبیعی مردم به دنبال همسرانی بوده‌اند که از سلامت بالقوه‌ای برخوردار باشند تا توانایی باروری را داشته باشند. این خصوصیت امروزه اهمیت کمتری دارد ولی هر مردی از همسرش انتظار دارد تا به سلامتی خود توجه کافی داشته باشد، زیرا سلامت زنان بر روی سلامت تک‌تک اعضای خانواده تاثیر می‌گذارد.
انتخاب همسری سالم، شانس زندگی مشترک طولانی‌تر را برای هر دو طرف فراهم می‌آورد.

۵- اجتماعی بودن

انتظارات مرد از همسرش تنها مختص به ویژگی‌های ظاهری و جسمی نمی‌شود. زنانی که دارای روابط اجتماعی موفق‌تری هستند توانایی برقراری ارتباط موثر با جامعه را دارند. علاوه‌بر جذابیت بیشتر چنین همسرانی برای مردان، آن‌ها این فرصت را خواهند داشت تا فرزندانی اجتماعی را تربیت کنند و شانس آن‌ها را برای موفقیت افزایش دهند.

۶- رفتار خوشایند

انتظارات مرد از همسرش تنها مختص به روابط اجتماعی نمی‌شود، بلکه رفتار خوشایند زن در منزل نیز بر روی زندگی لذت‌بخش اثرگذار است. داشتن خلق‌وخوی مناسب در زنان موجب می‌شود تا چالش‌های کمتری در زندگی مشترک ایجاد شود و زن و شوهر این فرصت را داشته باشند تا با آرامش بیشتری مشکلات پیش‌رو را حل کرده و به دغدغه‌های یکدیگر توجه کنند.

۷- یکی از کلیدی‌ترین انتظارات مرد از همسرش؛ داشتن هوش و تحصیلات

تحصیلات دانشگاهی زنان

در حال حاضر تحصیلات و هوش زنان برای مردان جذاب‌تر از گذشته شده است. این خصوصیت بر روی زندگی مشترک تاثیر زیادی می‌گذارد. زیرا زنان باهوش امکان موفقیت شخصی و شغلی بیشتری دارند و این شانس را در اختیار اعضای خانواده می‌گذارند تا به رشد بیشتری دست پیدا کنند. انتظارات مرد از همسرش این است که با کمک هوش و اطلاعات خود خانواده را به سمت اهداف متعالی حرکت دهد.

۸- ثبات عاطفی و بلوغ عاطفی

جذابیت‌های ظاهری شاید برای برخی از مردان اهمیت داشته باشد، اما در زندگی مشترک ثبات عاطفی است که به زنان کمک می‌کند تا در کنار شوهرشان برای مدت طولانی باقی بمانند و عشق واقعی را نثار همسرشان و خانواده نمایند.

۹- شخصیت قابل اعتماد

شخصیت قابل اعتماد همسر

مردان همیشه نیاز دارند تا در کنار خود فردی قابل اعتماد را داشته باشند تا با او درد دل کرده یا او را طرف مشورت خود قرار دهند. به‌طور معمول پسران جوان به مادران خود اعتماد کافی دارند، اما با شروع زندگی مشترک این ویژگی را در همسر خود دنبال می‌کنند.

همانطور که یک زن به دنبال شریک زندگی قابل اعتماد و وفادار می‌گردد، مرد نیز از همسرش انتظار دارد تا به او متعهد باقی بماند و با درک مسائل، چالش‌های پیش‌رو در زندگی را با کمک یکدیگر حل و فصل نمایند. احتمال وقوع طلاق و جدایی در زنانی که دارای شخصیت قابل اعتمادی هستند کاهش می‌یابد.

۱۰- پذیرش عیب‌ها و ایرادات

هیچ انسانی کامل نیست. مقایسه یک مرد با دیگران و سرزنش شدن از اتفاقاتی است که شوهران را از زندگی مشترک ناامید می‌کند. بخشی از انتظارات مرد از همسرش مربوط به پذیرش عیب‌هایش می‌شود. زنان همانطور که خودشان دارای ایراداتی هستند، باید بدانند که مرد زندگی‌شان هم دارای نواقصی است. زن و شوهر باید با کمک یکدیگر این ایرادها را پوشش داده و در کنار یکدیگر یک زندگی آرام و دلنشین را شکل دهند.

۱۱- جذابیت و عشق

عشق بین زن و مرد

متمهمتر از همۀ خصوصیاتی که یک مرد از همسرش انتظار دارد، عشق است. مردان با زنی ازدواج می‌کنند که او را دوست دارند و واقعا جذبش می‌شوند. ازدواج عاشقانه یک تحول مهم محسوب می‌شود، زیرا زن و مرد در ازدواج بیش از هر چیزی به عشق توجه دارند. چنین ازدواجی سرشار از شور، دوستی، حمایت متقابل و دوام خواهد بود.

سخن پایانی

انتظارات مرد از همسرش و بالعکس نقش مهمی را در شکل‌گیری یک زندگی آرام و بادوام دارد. طرفین در یک ازدواج باید با تمرکز بر روی خواسته‌های مشترک و توقع‌های یکدیگر، زمینه تعارضات را کاهش داده و با عشق و محبت بدون قید و شرط به ساخت زندگی کم عیب و نقصی بپردازند.

ارسال پاسخ

Your email address will not be published.
Required fields are marked *