ملکه نورجهان اولین ملکه فمنیست جهان

ملکه نورجهان اولین ملکه فمنیست جهان

نورجهان همسر جهانگیر از پادشاهان سلسله گورکانی در هند بود که بسیار زیرک و با نفوذ بود. نورجهان را قدرتمندترین ملکه تاریخ هندوستان می‌دانند. نام واقعی نورجهان، مهرالنساء بود. ملکه نورجهان در خانواده‌ای اشرافی و ایرانی متولد شد.

ملکه‌ی زیبای هندوستان، شاعری خوش ذوق، شکارچی ماهر و یک معمار مبتکر بود. کاخ تاریخی تاج محل با الهام از طرحی از وی و بدست یک مهندس ایرانی به نام عیسی خان ساخته شد.

روایات عاشقی جهانگیرشاه و ملکه نورجهان

داستان‌های عاشقانه بسیاری درباره جهانگیر شاه و نورجهان عنوان شده است. امّا واقعیت این است که جهانگیرشاه یک پادشاه دائم الخمر بود و نورجهان همسر بیستم جهانگیر شاه بود.

پیشرفت ملکه نورجهان از حرم جهانگیرشاه شروع شد. او توانست دل جهانگیر را تصاحب کند و خود را به عنوان محبوبترین همسر شاه معرفی کند. او در مدت کوتاهی توانست با تیزبینی‌های خود به سیاست قصر هم ورود پیدا کند و با اداره امور هند بر عظمت امپراطوری گورکانی بیفزاید.

یک داستان جالب: چرا آن مرد تاجر اعدام نشد؟!!!

ملکه نورجهان یک فمینیست واقعی

نورجهان را می‌توان اولّین زن سیاستمداری دانست که توانست مردان بسیاری را مطیع خود گرداند. او در تمام طول دوران حکومت شوهر خود(جهانگیرشاه) در کنار او بود و بازیرکی و فراست توانست اطرافیان خود را به قدرت برساند و زمام امور را به دست گیرد به گونه‌ای که جهانگیرشاه به ظاهر امپراطور هند بود.

ملکه نورجهان زنی بشدت بذله‌گو، زیبا و شجاع بود. همین ویژگی‌ها باعث شد تا مردان دربار هند همگی مطیع او شوند. این شیفتگی باعث شد تا درباریان هرگز با تصمیمات اومخالفت نمی‌کردند. ملکه نورجهان در دوران حکومت خود توانست کودتای سردار محبت‌خان، فرمانده پادگان دهلی را سرکوب کند و تمامی آشوبگران را به بند بکشد.

ملکه زیبای هند یکی از محدود زنانی بود که توانست در دنیای به شدت مرد زده قرن ۱۷ حکومت کند و بر مشکلات بسیاری غلبه کند.

ارسال پاسخ

Your email address will not be published.
Required fields are marked *