تصمیم‌گیری بهتر با کمک ذهنیت کماندار

تصمیم‌گیری بهتر با کمک ذهنیت کماندار

ذهنیت کماندار در تصمیم‌گیری بهتر به افراد کمک می‌کند. همانطور که کماندار در هنگام تیراندازی تمرکز خود را به هدف اصلی و مرکز دایره قرار می‌دهد، اما اگر تیر او بر روی هر جای دایره قرار بگیرد، امتیازی می‌گیرد؛ در تصمیم‌گیری نیز فرد با توجه به داده‌هایی که به‌دست آورده است، اقدامی موثر را انجام می‌دهد تا بهترین نتیجه را بگیرد. همیشه تصمیم‌گیران باید این واقیت را در ذهن خود تثبیت کنند که شاید تصمیم آن‌ها بهترین انتخاب نباشد، اما اقدامی که انجام داده‌اند برای آن‌ها مزایای زیادی داشته باشد.

ذهنیت کماندار چیست و چگونه بر تصمیم‌گیری بهتر اثر می‌گذارد؟

اجازه دهید تا برای اینکه بتوانیم ذهنیت کماندار در تصمیم‌گیری را بهتر مورد ارزیابی قرار دهیم به بررسی ورزش تیراندازی و عملکرد کماندار در آن بپردازیم:

“یک کماندار می‌داند که همیشه این شانس را ندارد که تیر خود را به مرکز هدف بزند و امتیاز کامل را به‌دست آورد. او سعی می‌کند تا با بررسی شرایط مسابقه‌ای، وضعیت رقبا، زاویه تابش خورشید، شدت و جهت باد و… تیر خود را به‌گونه‌ای پرتاب کند که بهترین نتیجه را به‌دست آورد. هر چند که او تمرکز خود را برای دستیابی به امتیاز کامل قرار می‌دهد، اما قرارگیری تیر در دایره‌های دیگر هم برای او امتیازی در پی خواهد داشت.”

در ذهنیت کماندار از امتیاز هر مرحله استفاده می‌شود تا با قلق‌گیری و کاهش خطای پرتاب در مجموع بهترین امتیاز مسابقه و جایگاه برتر در بین رقبا را به‌دست آورد.

تعریف ذهنیت کماندار

تعریف ذهنیت کماندار

ذهنیت کماندار (Mindset of an Archer) در تصمیم‌گیری بهتر به مدیران، کارکنان و حتی عامۀ افراد در زندگی شخصی‌شان کمک خواهد کرد. تجربه نشان داده است که بسیاری از افراد در موقعیت‌های حساس آن قدر منتظر جمع‌آوری داده و تحلیل اطلاعات برای تصمیم‌گیری می‌مانند که هرگز تصمیمی نمی‌گیرند یا آن قدر دیر تصمیم خود را اجرا می‌کنند که دیگر ارزشی ندارد.

یک تصمیم زمانی ارزشی ایجاد خواهد کرد که در زمان درست اتخاذ شود و با حداکثر انگیزه اجرا شود.

در ذهنیت کماندار به افراد توصیه می‌شود تا تصمیم خود را بر اساس هدف اصلی که دارند، اتخاذ کنند. اگر چه شاید آنان به نتیجه صددرصدی نرسند، اما قطعا تصمیم و اقدام آن‌ها ارزشی را ایجاد می‌کند.

چگونه تصمیم‌گیری بهتری در زندگی و کار داشته باشیم؟

بسیاری از مدیران ارشد، کارکنان و حتی افراد عامه جامعه در جریان فعالیت‌های کاری یا زندگی شخصی برای پیشبرد امور و دستیابی به اهداف باید بهترین تصمیمات را برای مسائل پیش‌رو بگیرند. اما موضوع به همین سادگی نیست و واقعیت مهمی وجود دارد. بر اکثر تصمیمات مهم کنترل چندانی وجود ندارد و تصمیم‌گیری‌ها در نهایت بر اساس یک حدس و گمان اتخاذ می‌شوند.

همین مسئله باعث می‌شود تا افراد زیادی از تصمیم‌سازی هراس داشته باشند و هرگز در شرایط حساس اقدامی را انجام ندهند. این در حالی است که طبق ذهنیت کماندار شما اگر بتوانید به اهداف کوچک نیز تیر خود را بزنید، یک امتیاز حداقلی می‌گیرید و اگر هرگز اقدامی انجام ندهید، امتیازی به شما تعلق نمی‌گیرد.

کمانداران حتی اگر شکست بخورند و وزش باد یا اتفاقات دیگری آن‌ها را از گرفتن حداقل امتیاز وا دارد، به تجربه‌ای می‌رسند که در تصمیم‌گیری‌های بعدی و پرتاب‌های آینده تاثیر می‌گذارد. ذهنیت کماندار تا حدود زیادی با قانون نردبان در تصمیم‌گیری شباهت دارد. زیرا در آن تاکید می‌شود که در هر مرحله‌ای باید اقدامی انجام داد تا شانس تصمیمات بهتر در آینده فراهم شود.

کاربردهای عملی ذهنیت کماندار در تصمیم‌گیری بهتر

کاربردهای ذهنیت کماندار در تصمیم گیری

ذهنیت کماندار (Mindset of an Archer) در بسیاری از تصمیمات روزمره کاربرد دارد:

۱- سرمایه‌گذاری

اگر قصد دارید سهام شرکتی را بخرید یا در بازارهای مالی سرمایه‌گذاری کنید ولی منتظر داده‌های بیشتری هستید، شک نکنید که عدم تصمیم‌گیری باعث ضررتان می‌شود. شما با در نظر گرفتن هدفی کوچک و کم ریسک باید تصمیم سرمایه‌گذاری خود را عملی کنید. سود حاصل از این تصمیم به شما کمک خواهد کرد تا اعتمادبه‌نفس و اراده بیشتری برای تصمیمات جدی را داشته باشید.

۲- ارسال رزومه برای موقعیت شغلی جدید

اگر تصور می‌کنید که شغل فعلی نتوانسته تمامی ارزش‌های شما را نمایان کند، شاید زمان تصمیم‌گیری برای بررسی آگهی‌های شغلی و ارسال رزومه رسیده باشد. طبق ذهنیت کماندار شما باید هدف خود را بهترین موقعیت شغلی در نظر بگیرید، اما از ارسال رزومه برای مشاغل معمولی‌تر نیز غافل نشوید.

۳- ذهنیت کماندار در فروش

تیم‌های فروش همیشه با تصمیم‌گیری‌های زیادی روبه‌رو هستند. در فروش با انسان‌ها سر و کار داریم. آن هم با انسان‌هایی که دارای رفتار یکسانی نیستند. بنابراین اتخاذ بهترین تصمیم در فروش کار سختی است. بسیاری از مسائل در فروش کالا و خدمات خارج از کنترل‌اند. اینجاست که ذهنیت کماندار کمک زیادی به تصمیم‌گیری بهتر به فروشندگان خواهد کرد.

۴- تصمیم‌گیری بهتر در زندگی روزمره

زندگی شخصی اکثر افراد نیز مملو از تصمیمات ریز و درشت است. تصمیم در مورد اینکه تعطیلات تابستانی را به کجا سفر کنیم یا اینکه اول خانه بخریم یا ماشین و… در دستیابی به موفقیت نقش دارند. استفاده از ذهنیت کماندار مانع از تردید در تصمیم‌گیری شده و به افراد کمک می‌کند تا لحظات ارزشمند زندگی خود را با ترس بی‌مورد درباره تصمیمات‌شان نگذرانند.

۵- تولید محتوا برای سایت یا پیج اینستاگرام

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که برای تولید محتوا برای سایت یا وبلاگ باید از یک موقعیت خاصی برخوردار باشند. این در حالی است که در اکثر وبلاگ‌های موفق یا بلاگرهای اینستاگرام مشاهده می‌کنیم که آن‌ها به مرور زمان رشد می‌کنند و محتواهایی قدرتمندتر و با کیفیت بالاتری را تولید می‌کنند.
با کمک ذهنیت کماندار برای تولید محتوا یک فرد یا کسب و کار، فعالیتش را شروع کرده و به مرور زمان تلاش بیشتری برای تولید محتواهای اثرگذار خواهد کرد. همچنین با بهبود محتواهای قبلی شانس موفقیت را افزایش می‌دهد.

تاثیرگذاری شانس در تصمیم‌گیری بهتر

اهمیت شانس در تصمیم گیری

در ذهنیت کماندار برای تصمیم‌گیری بهتر بر اساس اطلاعات عمل شده و به شانس توجه‌ای نمی‌شود. اما واقعیت این است که دو عامل بر روی عدم قطعیت در تصمیم‌گیری تاثیر دارند:

  1. اطلاعات ناقص؛
  2. شانس.

اطلاعات ناقص قبل از تصمیم‌گیری اثر خود را می‌گذارند. اما شانس بعد از تصمیم‌گیری و قبل از مشخص شدن نتایج، اثر خود را می‌گذارد. همانطور که وزش ناگهانی باد ممکن است نتیجه یک پرتاب بد کماندار را بهبود دهد، شانس در تصمیمات روزمره ما نیز تاثیر می‌گذارد. واقعیت این است که شانس قابل پیش‌بینی و تغییر نیست. برای تصمیم‌گیری بهتر نباید به شانس تکیه کرد، بلکه با انتخاب درست باید احتمال موفقیت را افزایش داد.

مهم: استراتژی ذهنیت کماندار در کنار سایر تاکتیک‌های تصمیم‌گیری ارزش دارد

زمانی که از ذهنیت کماندار صحبت می‌کنیم به ماهیت استراتژی در تصمیم‌گیری اشاره داریم. اما در یک تصمیم‌گیری علاوه‌بر استراتژی باید به تاکتیک هم توجه داشت. استفاده از ابزارهای جمع‌آوری اطلاعات، آنالیز و مدل‌سازی به تصمیم‌گیری بهتر کمک کرده و با ارائه پیش‌بینی‌هایی امکان تصمیم‌گیری آگاهانه، صریح و با ریسک کم را فراهم می‌آورد.

سخن پایانی

ذهنیت کماندار کمک زیادی به تصمیم‌گیری بهتر می‌کند. زیرا مشکل اصلی بسیاری از افراد این است که ترس از نتایج تصمیمات موجب می‌شود تا هیچ اقدام موثری را انجام ندهند. اما ذهنیت کماندار تاکید می‌کند که هر اقدامی امتیازی را به همراه دارد و به طور حتم از کاری نکردن بهتر است. برای رسیدن به موفقیت، تصمیم بگیرید که شروع کنید و به مرور زمان نسبت به اصلاح فرایندها و مسیر کاری اقدام کنید.

سوالات متداول

چرا ذهنیت کماندار برای تصمیم‌گیری مهم است؟

در بسیاری از مواقع، افراد تعلل زیادی را برای اتخاذ تصمیم در مورد یک موضوع خاص از خود نشان می‌دهند و همین مسئله باعث از بین رفتن فرصت‌های زیادی می‌شود. ذهنیت کماندار به این موضوع اشاره دارد که هر تصمیمی را باید به موقع گرفت تا شانس به‌دست آوردن حداقل امتیاز را داشته باشیم.

کاربردهای ذهنیت کماندار در تصمیم‌گیری چیست؟

در بسیاری از موضوعات مانند بازاریابی، فروش، تیم‌سازی، رهبری کسب‌وکار و… نیاز داریم تا به تصمیمات سریعی بپردازیم. هر چند انتخاب بهترین گزینه برای تصمیم‌گیری اهمیت دارد، اما هدر ندادن زمان از موضوعات مهمی است که ذهنیت کماندار به آن اشاره دارد.

ارسال پاسخ

Your email address will not be published.
Required fields are marked *