تفاوت سرور مجازی خارج و سرور مجازی ایران چیست؟

تفاوت سرور مجازی خارج و سرور مجازی ایران چیست؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

استفاده از یک سرور مناسب برای استقرا فایل‌های وب‌سایت یا اپلیکیشن‌ها بر روی آن برای کسب و کارهای آنلاین اهمیت زیادی دارد. زیرا  کیفیت سرور بر روی خدمات یک کسب و کار آنلاین تاثیر زیادی می‌گذارد. همواره برای مدیران کسب و کارها در مورد استفاده از سرور مجازی خارج یا سرور ایران، سوالاتی به‌وجود می‌آید. در این مقاله قصد داریم در مورد انواع سرور و تفاوت‌های آن‌ها صحبت کنیم.

سرور چیست؟ آشنایی با انواع آن

سرویس‌های میزبانی ابری که از آن‌ها برای نگهداری اطلاعات وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها بر روی وب استفاده می‌شود دارای انواع مختلفی هستند. فضای ابری که ما تهیه می‌کنیم از اتصال چندین سرور در یک دیتاسنتر ایجاد می‌شوند. این سرورها ممکن است دارای ۲ حالت باشند:

 • سرور اختصاصی؛
 • سرور مجازی.

در سرور اختصاصی تمام پهنای باند، حافظه، رم و… در اختیار یک فرد قرار می‌گیرد. امنیت سرور اختصاصی و کیفیت آن بسیار عالی است ولی به نسبت قیمت آن بالاست. در سرور مجازی، بر روی یک سرور اختصاصی هم‌زمان چندین کاربر به نصب سیستم‌عامل یا نرم‌افزارهای خود می‌پردازند. سرور مجازی به نسبت سرور اختصاصی محدودیت‌هایی دارد ولی از قیمت پایین‌تری برخوردار است.
بسیاری از وب‌سایت‌های فروشگاهی برای اینکه توانایی پاسخگویی به مشتریان خود را داشته باشند برای انتخاب هاست فروشگاهی به سراغ انواع سرورهای مجازی داخلی یا خارجی می‌روند.

منظور از سرور مجازی خارج یا سرور مجازی ایران چیست؟

خرید سرور مجازی خارج

اگر محل قرارگیری سرور مجازی در داخل ایران باشد، به آن سرور مجازی داخل و اگر در خارج از کشور باشد، به آن سرور مجازی خارج می‌گوییم. اینکه به خرید سرور مجازی ایران یا خارج بپردازیم به شرایط یک کسب و کار یا نیازهای آن بستگی دارد.

چرا باید به خرید سرور مجازی خارج بپردازیم؟

به‌طور کلی موقعیت قرارگیری سرور مجازی بر روی سرعت دسترسی کاربران به دیتاهای موجود بر روی سرور تاثیر می‌گذارد. بنابراین اگر مخاطبان وب‌سایت یا اپلیکیشن شما بیشتر در خارج از ایران قرار دارند بهتر است به دنبال خرید سرور مجازی خارج باشید. به‌عنوان مثال در یک سایت وردپرسی که اکثر مخاطبان آن در ایران هستند، بهتر است از سرور مجازی داخلی یا سرور ایران استفاده شود.

دلیل دیگری که برای خرید سرور مجازی خارج عنوان می‌شود، وجود برخی از تحریم‌های بین‌المللی در ایران است. به‌طور معمول برخی از خدمات به سرورهای مجازی مستقر در ایران داده نمی‌شود و به همین دلیل بهتر است از سرور مجازی خارج استفاده شود.

مزایای سرور مجازی خارج

مزایای سرور خارج

سروری مجازی یا VPS خارج مزایای را برای استفاده‌کنندگان دارد:

 • ارائه سرعت بالایی دسترسی برای کاربران خارج از ایران؛
 • پایداری بالا و میزان قطعی کم سرور؛
 • تسریع در فرایندهای سئو و بهینه‌سازی وب‌سایت؛
 • عدم بروز مشکلاتی که از زیرساخت‌های ایران ناشی می‌شود؛
 • امکان نصب سیستم‌عامل اختصاصی، نرم‌افزارهای سفارشی یا انواع سیستم‌های مدیریت محتوا؛
 • مخفی ماندن هویت ایرانی یک وب‌سایت یا کسب و کار در شرایط تحریم؛
 • امکان خرید سرور مجازی خارج از کشور های اروپایی یا آمریکا.

سروری مجازی اروپا یا آمریکا؟

در هنگام خرید سرور مجازی خارج برای محل استقرار سرور می‌توان کشورهای مختلفی را در اروپا، آمریکا یا حتی کشورهای آسیایی انتخاب کرد. در خرید سرور مجازی خارج، علاوه‌بر کشور ارائه‌دهنده، باید به کیفیت خدمات VPS خارج نیز توجه داشت. سرور مجازی اروپا در کشورهایی نظیر فرانسه، آلمان، هلند و انگلیس از پایداری مناسبی برخوردار است. البته سرورهای مستقر در آمریکا نیز بسیار قدرتمند هستند.

عوامل ایجاد کننده تفاوت بین سرور مجازی خارج و داخل

عوامل موثر بر کارایی سرور خارج با سرور داخلی

برای خرید سرور مجازی ایران یا خارج علاوه بر موقعیت مکانی و اهمیت آن، باید به سایر شرایط سرور‌مجازی نیز توجه داشت. در برخی از مواقع VPS ایران به لحاظ کیفیت و خدمات پشتیبانی به انواع VPS خارج برتری دارد. در خرید سرور مجازی باید به موارد زیر توجه کرد:

۱- آپتایم

Uptime یا همان زمان پایداری، در سرورها موضوع مهمی است. معمولاً هر سروری در شبانه‌روز، دقایقی از دسترس خارج می‌شود. آپتایم نباید در سرور مجازی خارجی یا سرور مجازی ایران بالا باشد. زیرا قطعی سرور باعث می‌شود تا کاربران دسترسی به یک وب‌سایت یا اپلیکیشن را از دست بدهند و این موجب نارضایتی آن‌ها می‌شود. به‌طور معمول در میزان آپتایم بودن تفاوت سرور مجازی خارج با سرور مجازی داخلی ایران زیاد نیست.

۲- سرعت سرور

در تهیه VPS خارج یا VPS ایران، باید به سرعت سرور دقت کرد. سرعت سرور مجازی بر روی سئو وب‌سایت تاثیر زیادی دارد. در خرید سرور مجازی ایران اگر سرعت سرور در حد ایده‌آلی باشد برای کاربردهای داخلی کاملا مناسب است.

۳- قیمت سرور

مبلغ پرداختی برای خرید سرور مجازی خارج یا VPS ایران یکی از موضوعات مهم در انتخاب نوع سرور است. در VPS خارج از آنجایی که بایستی هزینه‌ها به دلار پرداخت شود، به‌طور معمول هزینه بیشتری را به همراه خواهد داشت. از همین‌رو، سرور مجازی داخل ایران به صرفه‌تر است.

۴- پهنای باند

پهنای باند یا ترافیک مورد استفاده در انتخاب سرور مجازی اهمیت دارد. پهنای باند در سرور مجازی ایران قیمت مناسب‌تری به نسبت پهنای باند در سرور مجازی خارج دارد. دلیل این موضوع به علت هزینه بیشتر جریان ترافیک بین‌المللی است.

۵- امنیت اطلاعات

VPS خارج و VPS ایران به لحاظ امنیت تفاوت چندانی ندارند در هنگام خرید سرور مجازی ایران یا سرور خارج توجه به کیفیت امنیت سرویس ضروری است.

۶- پشتیبانی

یکی از تفاوت‌های مهم بین سرور خارج با سرور ایران، کیفیت ارائه پشتیبانی و خدمات پس از فروش است. معمولاً برای کاربران ایرانی ارتباط گرفتن با سرویس‌دهندگان داخلی ساده‌تر است.

۷- قوانین و مقررات بین‌المللی

در هنگام خرید سرور مجازی خارج باید به قوانین سرویس‌دهندگان اروپایی و آمریکایی توجه داشت. استفاده از نرم‌افزارهای غیرقانونی و کرک شده بر روی VPS خارج ممنوع است و بلافاصله هم اجازه شما قفل می‌شود.

۸- سیستم‌عامل سرور مجازی

نصب سیستم‌عامل لینوکس بر روی سرور مجازی مشکلی ندارد. اما برای نصب ویندوز بر روی سرور مجازی باید حق کپی‌رایت آن رعایت شود. موضوعی که در سرورهای مجازی ایران رعایت نمی‌شود. اما در هنگام خرید سرور مجازی خارج با سیستم‌عامل ویندوز، هزینه نصب آن نیز دریافت می‌شود. به همین دلیل سرورها ویندوزی که در خارج از ایران مستقرند دارای قیمت بالاتری هستند.

از کجا سرور مجازی بخریم؟

بسیاری از مدیران کسب و کارها به دنبال یافتن معتبرترین شرکت‌ها برای خرید سرور مجازی هستند. یکی از موضوعاتی که در خرید انواع سرور داخل یا خارج باید مدنظر قرار گیرد، کیفیت پشتیبانی و ارائه خدمات پس از فروش است. مجموعه‌ای از شرکت‌های هاستینگ در ایران وجود دارند که خدمات کاملی را به مشترکان عرضه می‌کنند. به‌طوری که توانسته‌اند رضایت حداکثری مشتریان را به‌دست آورند:

 1. ابر آروان؛
 2. ایران‌سرور؛
 3. پارس پک؛
 4. لیمو هاست؛
 5. هاست ایران؛
 6. میزبان فا؛
 7. و…

اگر شرکت عرضه‌کننده سرور مجازی معتبری را می‌شناسید در بخش کامنت‌ها به معرفی آن بپردازید و تجربه خودتان از خدمات هاستینگ را بیان کنید.

سخن پایانی

آشنایی با تفاوت هاست ایران با هاست خارج برای کسب و کارها مهم است. زیرا برخی از مدیران تصور می‌کنند که اگر سرور خارجی خریداری کنند، کاربران داخلی به سایت یا نرم‌افزارشان دسترسی نخواهند داشت یا بالعکس. این تصور کاملا اشتباه است و دسترسی به سرور مجازی خارج یا سرور مجازی ایران از هر نقطه‌ای امکان‌پذیر است. برای تهیه انواع سرور مجازی خارج یا داخل از شرکت‌های معتبر خرید انجام دهید تا در آینده دچار مشکل و دردسر نشوید.

ارسال پاسخ

Your email address will not be published.
Required fields are marked *