۵ سئوال مهمی که بعد از شکست خوردن باید از خود بپرسیم؟

۵ سئوال مهمی که بعد از شکست خوردن باید از خود بپرسیم؟

شکست بخشی از زندگی ما انسان‌ها می‌باشد. شکست در تحصیل، کار وکسب، ازدواج، ارتباطات اجتماعی و.. . شکست خوردن حقیقتی تلخ و دردناک است که هیچ کسی دوست ندارد به راحتی با آن مواجه شود. شکست باعث می‌شود تا ما همه چیز را تمام شده بدانیم و توجهی به درس‌های آن نداشته باشیم.

شکست خوردن ارزشمند است زیرا که به ما چیزهایی می‌آموزد که هیچ‌گاه موفقیّت نمی‌تواند به ما بیاموزد. مهمترین درسی که شکست به ما می‌آموزد این است که باید دوباره و از نو شروع کنیم وقوی‌تر و با یک استراتژی درست به پیش برویم. ۵ سئوال زیر به ما کمک می‌کند تا در شروع دوباره خود هدفمندتر عمل کنیم و کمتر دچار اشتباهات گذاشته و شکست مجدد بشویم.

یک محتوای کاربردی دیگر برای شما: ۷ اصل مهم در یک مذاکره موفق

۱- این شکست چه نکاتی را به من می‌آموزد؟

درسهایی که ازشکست می‌آموزیم

شکست‌ها نتیجه مجموعه‌ای از اتفاق هستند. هر چند که ممکن است دیگران یا عوامل خارجی در یک شکست تاثیر داشته باشند، ولی باز هم عامل اصلی شکست خود ما هستیم و باید مسئولیت آن را برعهده بگیریم. مرور گذشته و یافتن عواملی که باعث بوجود آمدن شرایط شکست گردیده‌اند می‌تواند بر روی تصمیمات آینده ما تاثیر بگذارد و به ما کمک کند تا به موضوعات مختلف منطقی‌تر بیندیشیم.

۲- چه کاری را می‌توانستم متفاوت انجام بدهم؟

شکست را نباید به راحتی رها کرد، از هر شکستی می‌توان کلی درس‌های ارزشمند گرفت. شکست‌ها نتیجه تصمیمات غلط ما در گذشته هستند. ما باید بعد از شکست به عقب بازگردیم و به تصمیمات حساسی که ما را به نقطه شکست رسانده‌اند و به انتخاب‌های دیگری که می‌توانستیم داشته باشیم، فکر کنیم.

۳- آیا به مهارت‌های بیشتری احتیاج دارم؟

چرخه موفقیت
چرخه موفقیت

در هر انسانی نقاط قوت و ضعف بسیاری وجود دارد. برخی از ضعف‌های ما ذاتی هستند و برخی دیگر اکتسابی. ضعف‌های ذاتی را نمی‌توانیم به راحتی برطرف کنیم ولی ضعف‌های اکتسابی را می‌توانیم با آموزش و تمرین بهبود دهیم. آموزش دیدن و یادگیری مستمر می‌تواند به ما کمک بسیاری برای جلوگیری از شکست‌های آینده بکند.

مطالعه می‌تواند بر روی کاهش اشتباهات ما تاثیر بگذارد:
آشنایی با مهارت مطالعه

۴- از چه کسانی می‌توانم مشورت بگیرم؟

کمک گرفتن از دیگران

معمولا بسیاری از شکست‌ها به علّت کمبود تجربه بوجود می‌آیند. مشورت گرفتن از دیگران می‌تواند کمک بسیاری در جلوگیری از شکست بنماید. البتّه به شرطی که از افراد با تجربه و امین مشورت بگیریم. ما باید به دنبال افرادی برای مشورت گرفتن باشیم که در حوزه کاری ما تخصص داشته باشند و امکان کمک به رشد ما را داشته باشند.

۵- قدم بعدی ما چیست؟

درست است که شکستی پیش آمده و ما مغلوب و ناراحت هستیم امّا باید بدانیم که پشت هر شکست، موفقیت بزرگی انتظار ما را می‌کشد. فقط بایستی با برنامه‌ریزی، پشتکار و تلاش از ادامه فعالیّت ناامید نشویم و همچنان پرانرژی به دنبال اهداف عالی خود باشیم.

ارسال پاسخ

Your email address will not be published.
Required fields are marked *