۱۳ راهکار برای افزایش اعتماد به نفس

۱۳ راهکار برای افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس قدرتی است که در درون هرکسی وجود دارد. اعتماد به نفس یعنی توانایی و علاقه برای بوجود آوردن چیزهایی که می‌تواند بر روی زندگی ما تاثیر مثبت بگذارد.متاسفانه ما در بسیاری از اوقات این قدرت خدادادی را فراموش می‌کنیم. در حالی که می‌توان با اتکا به اعتماد به نفس خود، ترس‌های بسیاری را کنار بگذاریم و افکار قدرتمندی که به ذهن ما خطور می‌کند را اجرایی نماییم.

وقتی یاد بگیریم که چگونه زندگی را با احساس، جرات، اطمینان، کمال‌طلبی و لذّت پیش ببریم راه‌حل همه‌ی مشکلات به ما الهام خواهد شد. در ادامه این پست با ما باشید تا به بررسی ۱۳ راهکار برای افزایش اعتماد به نفس بپردازیم.

۱- من قوی در مقابل من ضعیف

من قوی یا من ضعیف
من قوی یا من ضعیف

من قوی

در درون هریک از ما، جایی پر از نشاط، خلاقیّت، فراست، صلح، دوستی، قدرت، عشق و بسیاری دیگر از چیزهای خوب وجود دارد. ما آن را “من قوی” می‌نامیم. اگر اعتماد به نفس را در من قوی خود تقویت کنیم همه چیز به نظرمان عالی می‌آید.

من ضعیف

در کنار من‌قوی جایی پر از شک و تردید وجود دارد. مکانی مملو از ترس، خشم، درماندگی و تمام چیزهای منفی دیگر. این مکان را “من ضعیف “می‌نامیم. اعتماد به نفس در این محدوده بسیار ضعیف است و همه چیز را بد و خطرناک می‌بیند.

ما بطور ذاتی با من‌ضعیف با مسائل برخورد می‌کنیم. ولی تجربه افراد موفق نشان داده که می‌توان مسائل مختلف را با من‌قوی حل کرد. ما باید با نشاط و انگیزه به سراغ مسائل برویم. در چنین حالتی خلاقیّت ما بروز می‌کند و من‌قوی به فعالیت واداشته می‌شود.

۲- آگاهانه با مسائل برخورد کنیم

معمولا اعتماد به نفس ضعیف از کمی اطلاعات ناشی می‌شود. افزایش دانش و مهارت می‌تواند اعتماد به نفس را در شما تقویت نماید. آگاهی به شما یاد می‌دهد که تغییرپذیر باشید و چیزهای جدید را برای کسب موفقیت بیشتر تجربه کنید.

۳- نگران اتفاقات نیفتاده نباشید

من می تونم
من می تونم

معمولا استرس و نگرانی‌ها از اتفاقاتی که معلوم نیست بوقوع بپیوندند یا نه، بوجود می‌آیند. نگرانی‌ها خود موجب کاهش تمرکز و توانایی یک فرد می‌شوند. پس سعی کنید بی‌دلیل نگران نشوید و به تفکرات منفی، توجه نکنید. اتکا به من‌قوی می‌تواند برنامه‌های شما را به بهترین شکل به پیش ببرد.

۴- زندگی کنید

سرنوشت برای شما اتفاقات مختلفی را رقم خواهد زد و حوادث زیادی را در مسیر زندگی شما بوجود خواهد آورد. مهم نیست که در جریان زندگی چه اتفاقاتی برای شما خواهد افتاد، بلکه مهم این است که شما بتوانید چیز فوق‌العاده‌ای از آن کسب کنید. مثبت‌اندیشی در جریان زندگی می‌تواند اتفاقات بد زندگی را هم معنا ببخشد. هدف‌های زندگی با یک اتفاق کوچک نباید متوقف و نادیده گرفته شوند.

۵- منطقی تصمیم بگیرید

هرگز به دنبال باخت نباشید. تصمیمات شما باید درحدامکان از اشتباهات به دور باشند. شما باید منطقی فکر کنید و بهترین تصمیم را در بهترین زمان بگیرید. اولویت دادن به مسائل و مشورت با اهل فن می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین راه‌حل ها را بیابید و برچالش‌های مختلف غلبه کنید. غریزه درونی هر انسانی بهترین چراغ راهنما برای او در زندگیش می‌باشد.

یک محتوای کاربردی دیگر برای شما: حل مشکلات با کمک فرآیند تصمیم‌گیری

مسئولیت‌پذیری در تصمیم‌گیری بسیار مهم است. وقتی تصمیمی می‌گیرید سعی کنید آن را به نتیجه برسانید، هرگز از اشتباه کردن نترسید و هرگاه متوجه اشتباهی شدید، آمادگی اصلاح و تغییر داشته باشید. انعطاف‌پذیر بودن باعث می‌شود تا اعتماد به نفس در شما تقویت گردد.

۶- قدرتمند باشید

با قدرت به جلو بروید
با قدرت به جلو بروید

بسیاری از افراد دارای ذهنیت “قربانی‌بودن” می‌باشند، این از “من ضعیف” آن‌ها ناشی می‌شود. این در حالی است که یک انسان می‌تواند به همه‌ی مسائل پیرامونی خود مسلط شود. اشتباه کردن در هر کاری، موضوعی معمول است، پس بخاطر خطاهای که داشته‌اید خود را سرزنش نکنید و به دنبال انتخاب‌های جدید باشید. فراموش نکنید که زندگی در جریان است و انتخاب‌های جدید می‌توانند مسیرهای بهتری را در پیش‌روی ما قرار دهند.

۷- با اطمینان صحبت کنید

طرز صحبت ما نشان‌دهنده تفکرّات ما می‌باشد. از کلماتی استفاده کنید که نیروبخش هستند و بار منفی ندارند. کلماتی مثل “من نمی‌توانم” ، نشان دهنده درماندگی یک نفر می‌باشند. وقتی ضمیر ناخودآگاه ما کلماتی با بار منفی را می‌شنود، ضعیف می‌شود. پاک کردن کلمات با بار منفی از دامنه لغات می‌تواند ضمیر ناخودآگاه مار قوی کند و اعتماد به نفس را بالا ببرد.

۸- نترسید، از محدوده امن خود خارج شوید

ریسک پذیر باشید
ریسک پذیر باشید

انسان‌ها دوست دارند که در محدوده امن خود زندگی کنند و خود را به سختی نیندازند. ریسک‌های کوچک می‌تواند به ما کمک کنند تا از محدوده امن خود خارج شویم. خطرپذیری به ما کمک می‌کند تا عزت‌نفس بیشتری پیدا کنیم و بتوانیم با مشکلات بزرگ، راحت‌تر مواجه شویم. ترس یک حس همیشگی در انسان‌ها است، هر چیزی که ناشناخته باشد باعث ترس در ما می‌شود. امّا وقتی که به درک کاملی از ناشناخته‌ها برسیم بر ترس‌هایمان غلبه خواهیم کرد و می‌توانیم با اطمینان مسیر خودرا دامه دهیم.

۹- رقبای بد همیشه هستند

همیشه کسانی هستند که نمی‌خواهند به ما اجازه رشد بدهند. از وجود آن‌ها غافل‌گیر نشوید و برای مواجه با آن‌ها برنامه داشته باشید. سعی کنید با رقبایتان مهربان باشید و حس خوبی به آن‌ها بدهید. جهان کائنات پاسخ خوبی به احساسات مثبت شما خواهد داد، پس نگران بدی‌های دیگران نباشید.

۱۰- دوستانی قوی و با اعتماد به نفس بیابید

دوستان با اعتماد به نفس
دوستان با اعتماد به نفس

برخی از دوستان ما آمپول اعتماد به نفس هستند. آن‌ها به ما حس توانستن را یادآوری می‌کنند و در مشکلات یار و یاور ما هستند. توجه داشته باشید که مثبت، مثبت را جذب می‌کند. پس در تعامل با دوستان خود مثبت‌اندیش باشید و رشد و تعالی آن‌ها را بخواهید(البته فراموش نمی‌کنیم که بهترین دوست هر کسی خود او می‌باشد).

۱۱- برنامه‌ریزی داشته باشید

زندگی یک موهبت الهی است که باید از تک‌تک لحظات آن استفاده کرد. برای بهره‌مندی از زندگی باید برای آن برنامه داشت. نوشتن برنامه بر روی کاغذ باعث می‌شود تا الزام بیشتری برای اجرای برنامه بوجود بیاید. پول، وسایل زندگی، زیبایی و عشق چیزهایی هستند که در زندگی انسان‌ها محدود هستند پس باید برای حفظ، توسعه و نگهداری آن‌ها برنامه‌ریزی کرد. این برنامه‌ها باید منجر به رشد و تعالی یک انسان بشوند.

۱۲- قدردان باشید

اعتماد به نفس و یافتن عزت نفس

قدردان نعمت‌هایی که خداوند به شما داده و همچنین محبّت‌های دیگران به خود باشید. هنر قدردانی یعنی تبدیل چیزهای عادی به خارق‌العاده. اگر یک هدیه ساده دریافت می‌کنید آن را ارزشمند تصور کنید. محبت‌های دیگران را ارزشمند بدانید و از صمیم قلب به دیگران مهر بورزید.

۱۳- گام به گام به دنبال یافتن عزّت‌نفس باشید

اعتماد به نفس یک دفعه بدست نمی‌آید. همان ‌طور که بدن یک ورزشکار برای ورزیده‌شدن به ورزش مستمر نیاز دارد، برای رسیدن به اعتماد به نفس هم باید صبر و ممارست زیادی داشت. صبر یک کلیدواژه طلایی در موفقیت فردی و به معنای درک فلسفه وجودی چیزهای مختلف می‌باشد. یک گل هنگامی شکوفه می‌دهد که آمادگی شکوفایی را داشته باشد.

ارسال پاسخ

Your email address will not be published.
Required fields are marked *