سرگذشت ریال …

سرگذشت ریال …

زمان مطالعه: 3 دقیقه

در چند وقت اخیر صحبت‌های بسیاری بر سر حذف ۴ صفر از پول ملی شده است تا جایی که کار به مجمع تشخیص مصلحت نظام کشیده و موضوع تا حدودی حساس وامنیتی شده است. برخی از موافقان این طرح معتقدند که حذف ۴صفر از واحد پول، باعث تقویت ارزش ریال خواهد شد و برخی از مخالفان معتقدند که این کار هزینه‌های جانبی برای کشور ایجاد می‌کند و تاثیر چندانی بر روی ارزش پول ایرانی نخواهد گذاشت.

داستان ریال واحد پولی کشور ایران

دوران صفویه

در زمان شاه طهماسب صفوی، ارزش هر تومان ایران بذابر با ۱۰ پوند انگلیس بود. می‌توان گفت در آن دوران تومان ایران با ارزش‌ترین پول جهان بوده است. آن زمان هنوز کشوری به نام آمریکا و واحد پولی به نام دلار چندان مطرح نبوده است!!!

اوایل دوران قاجار

ریال قجری

در دوران سلطنت فتحعلیشاه و محمدشاه قاجار، دو پوند استرلینگ برابر با یک تومان ایران شد. در این زمان یک پوند برابر با ۲۵ فرانک فرانسه و ۱۰ روپیه هند بود. همچنین در همین ایام یک تومان ایران با دو دلار و ۵۰ سنت آمریکا برابری می‌کرد.

اواسط دوران قاجار

در اواخر سلطنت ناصرالدین‌شاه ارزش پوند بریتانیا ۳٫۲۵ برابر تومان ایران و پس از قتل شاه، در زمان سلطنت مظفرالدین شاه، حدود ۴٫۸۵ برابر تومان شد. پس از انقلاب مشروطه یک پوند برابر ۶۰ قران بود یعنی ارزش پوند انگلیس ۶ برابر تومان ایران شد.

در اواخر سده نوزدهم و اوایل قرن بیستم میلادی تا جنگ جهانی اوّل یک پوند انگلیس تقریبا برابر با ۵ دلار آمریکا بود. بنابراین در دوره مظفرالدین شاه ارزش دلار آمریکا و تومان ایران تقریبا یکسان بود.

آیا صفر همیشه بد است؟ صفری که باید از اقتصاد ایران حذف گردد.

ارزش ریال در دوران پهلوی

ریال در دوران پهلوی

در زمان سقوط رضاخان و ورود ارتش‌های متفقین به ایران، دلار آمریکا تقریبا یک ونیم تومان ایران بود. در سال ۱۳۳۲ یعنی در اواخر دولت مصدق، یک دلار آمریکا معادل ۹ تومان و یک پوند استرلینگ برابر با ۲۳ تومان بود.

در پایان سلطنت محمدرضا شاه و در دوره‌ای که صادرات نفت خام در اوج قله‌ی تاریخی خود قرار داشت، یک دلار آمریکا تقریبا معادل ۷ تومان بود و یک پوند انگلیس تقریبا ۱۰ تومان ایران ارزش داشت.

ریال بعد از انقلاب تا به امروز…

جمهوری اسلامی

و امّا ارزش ریال ایران بعد از انقلاب و در دولت‌های مختلف(اصلاح‌طلب یا اصول‌گرا) به شدت کاهش یافت تا جایی که اگر در حال حاضر واژه Lowest Currency را در گوگل سرچ کنیم، می‌بینیم که ریال ایران یکی از بی‌ارزش‌ترین پول‌های جهان است.

10000 ریال

امروز دلار آمریکا برابر با ۱۷۵۰۰۰ ریال یعنی ۱۷۵۰۰ تومان بود و این داستان بی‌ارزشی پول ملی ادامه دارد…

باید منتظر ماند و دید که این اقتصاد بر باد رفته با حذف ۴ صفر کارش درست می‌شود یا باید تدبیری جدّی‌تر برای آن اندیشید.

ارسال پاسخ

Your email address will not be published.
Required fields are marked *